КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията 17.07 | 14:30

Конфискуването на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Основния закон, реши Конституционният съд.
Колите на шофиралите след употреба на алкохол и наркотици, ако са тяхна собственост, ще бъдат отнемани на място, а ако не са, ще се плаща тяхната равностойност.
По този въпрос КС беше сезиран от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и съдията от Районния съд в Свиленград Добринка Кирева.
Решението обаче е взето на ръба на мнозинството - седем от Конституционните съдии са били "за", а останалите петима - с "особено мнение".
Според мнозинството законодателна промяна не е противоконституционна и се цели да защитят безопасността, живота и здравето на гражданите при движението по пътищата. А подходът на българския законодател не се отклонява от практиките на голяма част от държавите - членки на Европейския съюз, и други правови държави.
Водещи
-
Медведев: Новите санкции от САЩ са акт на война
Съединените щати остават противник на Русия, няма нужда да се таят илюзии в тази посока, заяви...
23.10 | 15:10
-
Нoември 2025 г.: Прoмени и нoви възмoжнoсти зa всички зoдиaкaлни знaци
Какви съдбоносни събития ще се случат в живота на всяка зодия?
23.10 | 14:45
-
Заловиха бъг тираджия със 179 кг кокаин във Франция
Мъжът е осъден по бързата процедура на 5 години затвор
23.10 | 14:30
Най-четени
-
Спаси София: Ако картелът с боклука е проблем, защо таксиметровият картел не е?
„Ако ни е проблем картелът за боклука, защо не ни е проблем картелът при такситата?“, попита...
23.10 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45
-
Край на дългогодишната привилегия на Румен Радев да размахва укази над службите за сигурност
Ветото, което не уплаши никого
23.10 | 12:45