Не могат да разкодират телефона на Алексей Петров 12.02 | 21:01
Към този момент Софийската градска прокуратура още няма достъп до чувствителната информация в телефона на застрахователния бос

Не могат да разкодират телефона на Алексей Петров, въпреки усилията, които полагат киберспециалисти в САЩ. За това пише "България Днес", като се позовава на свои източници в Софийската градска прокуратура, която нищи мократа поръчка за убийството на бизнесмена, който бе ликвидиран на 16 август 2023 г. в полите на Витоша.
Според експерти криптотелефонът на Алексей Петров, ако е от най-скъпите на пазара, което е почти сигурно, може никога да не бъде разкодиран.
"Има много малък шанс, но все пак го има, криптоустройството да не може да бъде разбито и да не може да бъде извлечена никаква информация от него. Такива телефони се използват именно ако съдържат чувствителна информация, която не трябва да вижда бял свят", обясняват киберексперти, които са добре запознати с такива специални телефони.
В момента криптираният телефон на Алексей Петров би трябвало да е в централата на ФБР във Вашингтон, САЩ, където експерти се борят да проникнат в устройството, без да унищожат данните, които съдържа. На този етап киберспециалистите нямат успех, което означава, че най-вероятно няма да успеят да разкодират телефона на Алексей Петров.
Към този момент Софийската градска прокуратура още няма достъп до чувствителната информация в телефона на застрахователния бос, която може да се окаже ключова в разследването за убийството му. Като цяло нашите следователи се надяват именно в телефона да се крие някой коз, който да ги насочи към поръчителя на покушението. Ченгетата разчитат точно на тези липсващи засега данни и ги считат за най-важни в разследването, защото други следи няма.
В телефона на Алексей Петров би могло да се видят кореспонденцията, пътуванията му, като по неофициална информация един от последните му воаяжи бил до САЩ. Това е една от следите и българските разследващи смятат, че убийството може да е поръчано именно от територията на Съединените щати.
"Има данни, които сочат, че поръчителството за покушението е задействано от територията на САЩ повече от половин година преди да бъде ликвидиран Алексей Петров. Вероятността убиецът да е американец е минимална, най-вероятно е от балканските страни. За убиеца няколко неща са сигурни. Той е професионалист, това надали е първата мокра поръчка, която изпълнява, и много вероятно е да има военно минало. До него ще се стигне само ако успеем да докажем кой го е поръчал и защо", казват полицейските ни източници, които работят по случая от самото начало на екзекуцията.
В Щатите има три водещи производителя на криптирани мобилни устройства. По информация на "България Днес" именно от някоя от тези компании Алексей Петров е купил устройството, което е почти невъзможно за разкодиране. Затова и нашите разследващи са изпратили телефона на ФБР във Вашингтон, очаквайки щатските експерти, които съдействат на нашата прокуратура в разследването, да го разкодират.
Като цяло разнищването на убийството у нас е до под кривата круша, а както е добре известно, първите 48 часа са ключови за намиране на следи от престъплението, особено когато става въпрос за убийство. Това означава, че най-вероятно килърът ще се измъкне, както и поръчителят.
Докато разследващите у нас се надяват да получат тази ключова международна правна помощ, разпитите продължават. Кои са мистериозните свидели, не е ясно, защото по първоначално данни, когато бе убит Алексей Петров, с него бе само личната му треньорка, която бе ранена. За други свидетели не става въпрос, не е ясно и с какво могат да бъдат полезни на разследването.
Надали убийството някога ще бъде разкрито, защото бе извършено по професионален начин.
Покушението
Алексей Петров бе застрелян на 16 август 2023 година в полите на планината Витоша, докато се разхожда с физиотерапевтката си. По неофициална информация тя е защитен свидетел. Застрахователният бос бе покосен с два куршума, един от които в главата. И до момента са известни съвсем малко неща за ликвидирането на известния бизнесмен. Знае се, че извършителят е професионалист. Килърът е бил облечен с камуфлажни дрехи, с колело и е стрелял с патрони за "Калашников", които са били хидрошокови.
Съществува и версия, че убиецът се е оттеглил пеша. Според други данни разстрелът е извършен от двама души. За самото оръжие се предполага, че е било самозарядна карабина "Симонов", защото е много по-точна от "Калашников". Убиецът се е криел в гората и чакал Петров да се появи. Вероятно преди това го е проучвал с месеци, тъй като посещенията на бившата барета на Витоша са били чести и този, който го е ликвидирал, е бил наясно с навиците на жертвата. Разследването продължава, като на този етап няма заподозрян нито за убийството, нито за поръчителството.
Водещи
-
Радостин Василев: Костадинов може да управлява България само и единствено с ГЕРБ
Според него още в първия ден на този парламент е имало мнозинство срещу Пеевски и Борисов
18.06 | 20:45
-
Виждали ли сте го? Полицията в София издирва 16-годишно момче
Емил Антонов е напуснал дома си на 12 юни около 9:30 часа и оттогава е в неизвестност
18.06 | 20:30
-
Проф. Михайлова: Президентът не е само обединител, но и политически активно лице
Важно е действащите политици да намерят път първо към себе си, после и към хората, отбеляза тя
18.06 | 20:00
Най-четени
-
Радев отвърна на Борисов: Твърдението му е цинично и невярно
Според Борисов заради президента българите, евакуирани от Израел, са върнати у нас с...
18.06 | 13:40
-
София: При санитарен минимум 80 спешни екипа, ние имаме 10-12
„На дневното дежурство в този ден са били 10 линейки и на нощното са били 10 линейки“, каза...
18.06 | 10:18
-
ДБ ще внесе законопроект екотаксите да не бъдат увеличавани
Поскъпването им ще доведе до вдигане цените на електроуредите и до ненужна инфлация, каза в...
18.06 | 15:30
-
Радев: България може да е регионален фактор със стратегии
Просперитетът на всяка държава зависи от функционирането на приобщаващи политически и...
18.06 | 11:45