Спецпрокуратурата скочи на Лена Бориславова 20.01 | 18:29
Само преди два дни в ефира на bTV шефката на кабинета на премиера отправи остри критики към прокуратурата и заяви, че забравя принципа за разделение на властите
По специфични обществени теми изказванията трябва да бъдат компетентни и да съдържат верни твърдения. С тези две изречение Специализираната прокуратура скастри шефката на кабинета на Кирил Петков Лена Бориславова. Обвинението посочи - няма дела на трупчета или забавени срокове.
Само преди два дни в ефира на bTV Лена Бориславова отправи остри критики към прокуратурата и заяви, че забравя принципа за разделение на властите.
"Делата, които не са образувани и стоят на трупчета там, най-вероятно има такива и това е една от критиките към дейността на Специализирания съд, именно на тях ще бъде даден нов тласък да могат да бъдат разпределени много бързо", посочи преди дни Бориславова.
Спецпрокуратурата обаче се засегна. Причината - това е поредната остра критика към институцията, която месеци наред се оплаква, че искат да закрият специализираното правосъдие, което постига завидни резултати. В същото време редица международни доклади посочват, че страната ни има огромен проблем с присъдите за корупция по високите етажи. "Новият тласък”, който Бориславова иска да се даде на спецпрокуратурата било "подвеждащо намерение”.
От спецпрокуратурата обясняват, че всички дела, които постъпват в българските съдилища, в т.ч. в специализираните такива, се образуват и се разпределят на съдебните състави още в деня на постъпването им или най-късно в следващия работен ден. Този процес се отчита електронно в общата "Единна информационна система на съдилищата" в Република България, данните от която се отразяват незабавно във Висшия съдебен съвет, а всеки български гражданин може да се осведоми чрез нея за образуване на делото.
"Популизмът и пропагандата по темата за специализираното правосъдие, целящи уронване на престижа му, с оглед постигане на обществено търпимото му ликвидиране, не са подходящи спътници на целената съдебна реформа, която изисква задълбоченост, прозорливост и много сериозен експертен потенциал”, заявяват още от прокуратурата.
Водещи
-
Тази година "Българската Коледа" ще подкрепи хронично и тежко болните деца
Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния глава
25.12 | 17:59
-
Сняг и силен вятър затрудняват движението в Североизточна България
Пътищата са проходими при зимни условия, почистваща техника работи в критичните участъци
25.12 | 16:59
-
На втория ден от Коледа: Жълт код за опасно студено време в 10 области у нас
Североизточният вятър до сутринта в повечето места ще стихне. Минималните температури ще бъдат...
25.12 | 16:30
-
Дните около Коледа се считат за подходящи за гадания и предсказания
Свързано със зимното слънцестоене и началото на годината, времето около Коледа се смята за...
25.12 | 16:00
Най-четени
-
АПИ: 377 машини почистват пътищата
Временно е ограничено преминаването на тежкотоварни автомобили над 12 тона през прохода...
25.12 | 14:59
-
Коледари обикалят домовете срещу зли сили
Коледарите силно тропат с гегите си, за да ги чуе стопанинът, да разлаят кучетата и да се...
25.12 | 10:45
-
От 150 лв. в София до 38 лв. в Скопие: Колко струва да си наемеш Дядо Коледа
Какъв е ценоразписът на Дядо Коледа?
25.12 | 11:30
-
Каква е пътната обстановка в София след коледния сняг
Започват обработки на опасни и стръмни участъци в столицата.
25.12 | 14:00