Стойчо Кацаров е бил в конфликт на интереси като здравен министър 07.07 | 16:20
Това потвърди петчленен състав на Върховния административен съд
Бившият министър на здравеопазването Стойчо Кацаров е бил в конфликт на интереси, докато е заемал поста. Това потвърди петчленен състав на Върховния административен съд. Решението на магистратите от 3 юли 2024 г. е окончателно и оставя в сила установеното от антикорупционната комисия през 2022 г., пише "24 часа".
Върховният съд смята, че Кацаров е нарушил закона, след като в първите си дни начело на здравното министерство е подписал проект за изменение на Наредба за утвърждаване на медицински стандарт "Клинична лаборатория".
По този начин той е действал в частен интерес на свързаното с него Сдружение "Център за защита правата в здравеопазването" (ЦЗПЗ), а това е в нарушение чл. 58 от ЗПКОНПИ, потвърждава Върховният съд. Стойчо Кацаров е глобен с 5000 лв. Бившият служебен министър на здравеопазването е член и председател на Управителния съвет на Сдружение "Център за защита правата в здравеопазването" от неговото създаване през 2018 г. и заема тези позиции до юни 2021 г., когато е заличен в Търговския регистър като председател и член на УС. След освобождаването му от поста служебен министър Кацаров отново е приет за член на УС на сдружението.
Частният интерес от действията на Кацаров се изразява във възможността да окаже помощ и подкрепа за свързаното с него юридическо лице – Сдружение ЦЗПЗ– нематериална облага по смисъла на чл. 54 от ЗПКОНПИ, се казва още в решеното на съда. Подписаният от министър Кацаров проект за изменение и допълнение на Наредба за утвърждаване на медицински стандарт "Клинична лаборатория" е станало на 18.05.2021 г., когато той е бил в управлението на "Център за защита правата в здравеопазването", но в същото време е заемал и изпълнявал длъжността министър.
Това е станало на заседание на ръководството на Министерството на здравеопазването, състояло се на 18.05.2021 г., отбелязва ВАС. Така Стойчо Кацаров става първият министър осъден за конфликт на интереси.
Стойчо Кацаров бе здравен министър в 2 служебни правителства. От 12 май 2021 г. до 16 септември 2021 г. бе министър на здравеопазването, назначен от първото служебно правителство на Стефан Янев. От 16 септември до 13 декември 2021 г. е министър на здравеопазването, назначен от второто служебно правителство на Стефан Янев.
Водещи
-
Ето колко ще струват картите и билетчетата в София от 1 януари 2026 г.
Разплащането ще е в евро
25.11 | 15:30
-
Жена възкръсна в ковчега си преди да я кремират
Служители в храм чули тихо почукване от ковчега и решали да го отворят
25.11 | 15:20
-
Разбиха организирана престъпна група за извозване на мигранти към Западна Европа
Акцията е реализирана под ръководството на Софийската градска прокуратура и в координация с...
25.11 | 15:10
Най-четени
-
Доналд Тръмп спря финансирането за Украйна
Вашингтон подготвя мирно споразумение, иска незабавен край на войната
25.11 | 11:15
-
Губим платен годишен отпуск: Имаме месец да си вземем дните 2
Отваряме една скоба. Говорим за над 40 дни – за хората, които по договор имат 20 дни платен...
25.11 | 12:30
-
Конкуренция от Африка фалира заводи в Русе
Според браншовата организация, евтиното производство в трети страни често е за сметка на...
25.11 | 11:00
-
Българският спортен тотализатор да се отдаде на концесия за 15 години, предлагат депутатите
Законът за държавния бюджет ще бъде разгледан на второ четене в пленарна зала този четвъртък.
25.11 | 11:30