Празнуваме Петльовден 02.02 | 10:33

Обичаят повелява да се заколи черен петел за здраве

От Кремена Бедерева

Петльовден е български народен празник, с регионално разпространение. Чества се главно в източнобългарската етническа територия и се празнува на 2 февруари или на 20 януари, според старото летоброене.

Приеман е като мъжки празник за стимулиране на плодовитостта на момчетата. Според някои изследователи е наследник на древен славянски празник в чест на лова и пчеларството.

Подготовката за празника започва още призори. Точно по обяд всички мъже се разделят на три лагера и се разполагат по брега на река. Във всеки лагер се заколва петел, откупен от местен стопанин.

Обичаят повелява заколения петел да се изхвърля ритуално извън двора, след което се прибира обратно и се вари цял. Сварената птица се раздава на съседите за здраве на мъжките деца в къщата. Петелът трябва да бъде черен.

Според някои хипотези жертвоприношението се прави за здраве.

Според други обичаят е свързан с отвличането на деца еничари от кърджалиите. Те минавали от къща на къща и принуждавали бащите или да дадат синовете си, или да ги убият собственоръчно.

Убивайки петела и правейки с неговата кръв знак на вратата, бащите заблуждавали турците, че са погубили децата си, докато те били скрити и живи и здрави.