Доматите – естествен враг на рака на кожата 15.07 | 17:09

Изследването на американските учени е дало положителен резултат сасмо при мъжки индивиди

От iNews.bg

Ежедневният прием на домати може да ограничи наполовина развитието на рак на кожата при някои хора, показва проучване на американски учени. Според изследването, което цели да установи как хранителният режим се отразява на болестта, доматите намаляват със средно 50% раковите тумори при мъжки мишки. В същото време обаче не се наблюдава промяна при туморните образования на женските животни, предаде БГНЕС.

За да проведат експеримента, учените са давали на мишките сушени домати на прах в размер на 10% от дневния им прием на храна в продължение на 35 седмици, след което те са били излагани на ултравиолетова светлина, пише научното издание "Сайънс алърт”. Причината, поради която най-вероятно доматите помагат, е, че каротеноидите – пигментиращите съставки, които дават на доматите техния цвят, предпазват от вредното въздействие на UV-лъчите, смята съавторката на проучването Джесика Купърстоун от Колежа по храни, земеделие и околна среда на Охайо.

Според предишни изследвания мъжките мишки развиват по-бързо рак на кожата и при тях той е с повече тумори, които са и по-агресивни. "Това проучване показва, че трябва да вземем предвид пола, когато изследване различни превантивни стратегии”, посочва един от другите автори проф. Татяна Оберишин. "Това, което работи при мъжете, може да не работи също толкова добре при жените и обратното”, допълни тя.

Предишни изследвания върху хора са установили, че консумацията на доматена паста за определен период от време може да облекчи кожни изгаряния, като се предполага, че това отново се дължи на каротеноидите, посочва Купърстоун. По думите й ликопена, който е основният каротеноид в доматите, е най-ефективният антиоксидант сред този вид пигменти. "Въпреки това, сравнявайки ликопен, предаден от естествени храни (като домата), или като синтезирана добавка, доматите изглеждат по-ефективни при превенцията на почервеняване след излагане на UV-лъчи, което подсказва, че и други съставки в тях може да са от значение”, каза Купърстоун.

Водещи

Най-четени