Предприемат се допълнителни спешни мерки за превенция от чумата по дребни преживни животни в област Кърджали 05.08 | 12:15

Сред новите мерки е въвеждането на разделно пашуване на стадата на територията на областта

От iNews.bg

Предприемат се допълнителни спешни мерки за превенция от чумата по дребни преживни животни в област Кърджали.

Това стана ясно по време на заседание на Областната епизоотична комисия, която се проведе, заради регистрирано огнище на чума по овцете в Гърция, на 10 км от границата с България. В нея участие взе заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, съобщиха от Министерство на земеделието.

Сред новите мерки е въвеждането на разделно пашуване на стадата на територията на областта. На 6 август епизоотични комисии ще се проведат в общините Кирково и Крумовград, като целта е на тях животновъди от обсластта да бъдат запознати с предприетите мерки.

Заместник-министър Стратев припомни, че веднага след като заболяването е започнало да се разпространява в Румъния и Гърция, Българска агенция по безопасност на храните е наложила мерки с цел недопускане на появата на болестта у нас.

Те включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане.

"Заболяването не е опасно за здравето на хората, но води до големи икономически загуби, защото при положителен резултат в дадено стопанство, се унищожават всички животни в него.

Заместник-министър Стратев призова животновъдите да спазват стриктно епизоотичните мерки и ако имат съмнение за заразено животно незабавно да сигнализират областните дирекция по безопасност на храните.

В отговор на журналистически въпрос изпълнителният директор на БАБХ д-р Свелозар Патарински обяви, че от 6 август се въвежда дезинфекция на всички гранични пунктове, за да не се допусне навлизането на чума по дребни преживни животни у нас.

Последният случай на чума по дребните преживни животни у нас е бил през лятото на 2018 г. в региона на Болярово, когато са регистрирани седем огнища и засегнати над 3700 животни.

Участие в срещата взеха главният секретар на Областна администрация-Кърджали Събина Сюлюкчиева, изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински, изпълнителният директор на Център за оценка на риска по хранителната верига доц. Койчо Коев, както и експерти от земеделското министертсво и БАБХ.

Водещи

Най-четени