Размислиха - бонуси за държавните служители четири пъти в годината 09.05 | 12:57

Депутатите приеха на второ четене текстове от Закона за държавния служител, с които се определя нов начин на формиране на работната заплата

От Кремена Бедерева

Допълнителното възнаграждение за постигнати резултати, което може да получи държавен служител, не може да надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година основни заплати, реши парламентът.

То ще се изплаща четири пъти годишно, въз основа на оценка по ред, определен в наредба. Депутатите приеха на второ четене текстове от Закона за държавния служител, с които се определя нов начин на формиране на работната заплата, като се премахва т.нар. клас "прослужено време", информира БТА.

Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че с нито една стотинка няма да се намалят получаваните от държавните служители възнаграждения. Брутната заплата ще се състои от основна заплата и допълнителни възнаграждения за нощен и извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение и за постигнати резултати.

Индивидуалният размер на основната заплата ще се определя като се отчита нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалният опит.

Чиновниците ще имат седемдневен срок да обжалват оценката, която са получили за изпълняваната от тях длъжност, реши окончателно парламентът. Всеки в администрацията, който има стаж най-малко шест месеца в рамките на една календарна година, подлежи на оценка за изпълняваната от него длъжност.

Тя се прави от оценяващия ръководител, на когото чиновникът е пряко подчинен. На свой ред оценяващият ръководител трябва писмено да мотивира атестата и да го предостави на началника над него, който е и контролиращ ръководител. Държавният служител също трябва да бъде запознат с това как прекият му ръководител оценява свършената от него работа.

Младшите рангове ще получават повишение след две или три последователни годишни оценки, а старшите - при три-четири, записаха депутатите. Оценяването на изпълнението на длъжността ще зависи от това дали работещият е постигнал предварително определени цели, или от изпълнението на преките задължения и поставените задачи, както и каква компетентност е показал.

iNews припомня, че през март в разгара около скандално раздадените бонуси на различни високопоставени държавни служители в различни държавни институции от правителството се заканиха, че ще спрат допълнителните възнаграждения за министри, членовете на техните кабинети, областните управители и заместниците им.

Поради обществената вълна от възмущение срещу скандалните бонуси и поради стремежа на Борисов да угоди на всеки масиран обществен натиск, започна кампания за връщане на бонусите. Държавните служители върнаха над 600 хил. лева в специално създадена сметка в БНБ.     

Покрай разразилия се скандал оставки подадоха бившия управител на Здравната каса Нели Нешева, която сама си беше начислила десетки хиляди лева бонуси, както и бившата оглавяваща на Агенцията по вписванията Виолета Николова, която сама се наградила с 48 хил. лева само за около година.    

Водещи