100 опасни къщи в Пловдив трябва да бъдат ремонтирани 22.08 | 14:09

Съдът ще отнеме имотите, ако до 3 месеца собствениците не ги реставрират

От Кремена Бедерева

Собствениците на 100 опасни сгради в центъра на Пловдив ще се разделят с имотите си, ако до три месеца не започнат изготвянето на проект за ремонтирането им. Това, засега, е единственият град у нас, който разполага с наредба, чийто текст задължава частните собственици да ремонтират имотите си, в противен случай съдът може да им ги отнеме в полза на общината, съобщава бТВ.

Крайната мярка се налага поради неработещата досега система за поддържане на сградите в Стария град, които са частна собственост. От 700 къщи, паметници на културата, над сто вече години наред са в окаяно състояние и никой не може да накара собствениците им да ги ремонтират.

С новата общинска наредба специална комисия вече е описала и заснела потенциално опасните сгради. Собствениците им са получили предупредителни писма, че ако до началото на ноември не ремонтират имотите си, с това ще се заеме общината.

"Разбира се, парите, които тя ще вложи в тази собственост, ще бъдат за сметка на частника и на собственика, и после по съдебен път те ще бъдат принудени да върнат тези средства на общината", обясни зам.-кметът по културата Петя Гогова.

Собствениците, които не успеят да платят извършения от общината ремонт, ще трябва да ипотекират къщите си, за да върнат натрупаните задължения. Заплахата от загуба на апетитен имот в центъра на града вече е мотивирала осем от получателите на предупредителни писма да обновят фасадите си.

Една триетажна къща на улица "Съборна" е изглеждала окаяно само преди няколко месеца, а днес е като нова. Собствениците й са платили 10 000 лева и два месеца са чакали одобрение на проекта си от Министерство на културата.

"Трудно е. Аз считам, че би могло общината да помогне. Примерно, да се подберат фирми, на които след това да им се търси отговорност, защото сега, да речем, ние правим ремонт, оказва се, че има неща, които не са направени добре. Отиваме, жалваме се тук-там, няма кой да ни помогне", оплака се собственикът на имота в архитектурния резерват "Старинен Пловдив".

Поне половината от стоте опасни къщи, паметници на културата, са необитаеми. Най-често собствениците им са няколко и отдавна живеят в чужбина.