Диви животни са били отровени в защитена зона "Ломовете" 06.04 | 15:11
Животните са били открити отровени в землището на русенското село Кошов

Диви животни са били открити отровени в землището на русенското село Кошов, съобщи главният експерт от дирекция Природен парк "Русенски Лом" Цонка Христова.
Сигналът е бил подаден вчера към 16 часа от жена от селото. С нея бил ветеринарен лекар, който намерил труповете на заек, чакал и голям ястреб. Към мястото веднага тръгнали двама експерти - от дирекцията на парка и от екоинспекцията (РИОСВ) в Русе.
Те събрали животните. От главата на чакала ще бъде взета проба за бяс, а птицата е изпратена в софийска лаборатория, където да се установи причината за смъртта, уточни Христова.
Директорът на парка инж. Милко Белберов обясни пред БТА, че е много разтревожен от случилото се, тъй като големият ястреб е защитен вид и се среща много рядко. В момента експерти отново проверяват района за други умрели диви животни.
По думите на Христова причината вероятно идва от третиране на земя с жито, обработено с отрова срещу полски гризачи. То не е било добре заровено от неизвестния все още земеделски производител. Заекът е ял от него, а след това по реда на хранителната верига от месото му се отровили чакала и ястреба.
Тя допълни, че тази нива влиза в защитена зона "Ломовете", която е част от екологичната общоевропейска мрежа "Натура 2000". Според наредбите тези земи не трябва да се обработват с препарати.
Христова припомни, че подобен случай е имало и през 1990 г., когато след третиране с отрова на обработваеми земи са били открити мъртви сърна, елен и няколко лисици.
Водещи
-
Младеж на 18 години е задържан за запалване на пожар в покрайнините на село Безмер
Младежът обяснил мотивите си
04.08 | 17:59
-
Почина един от доайените на Народния театър „Иван Вазов“ - Кирил Кавадарков
Светъл да е пътят му!
04.08 | 17:20
-
Огнената опасност край Пирин оставa
Мъж ще бъде глобен за палене на огън в село Плоски
04.08 | 16:59
-
Осигуровките стопяват доходите с над 170 лева месечно
Предупреждение към управляващите
04.08 | 16:43
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30
-
Аптеките в страната срещат сериозни предизвикателства с въвеждането на двойното етикетиране на цените на лекарствата в левове и евро
Първоначално софтуерът е давал и неточни изчисления на цените на лекарствата от левове в евро,...
04.08 | 09:59
-
Доживотен затвор за смърт на пътя! Новите мерки вече действат
Вече се носи наказателна отговорност за отказ за тестване при произшествие - от една година...
04.08 | 11:30