И Перник следи станциите на мобилните оператори 18.03 | 14:47
Комисия ще направи карта на съоръженията

В Перник ще бъде упражнен засилен контрол върху базовите станции на мобилните оператори.
Това е решил на днешното си заседание Общинският съвет в Перник. Общинските съветници са установили, че нито веднъж в Общинския съвет не е постъпила информация от мобилните оператори за стойностите на електромагнитните лъчения около съоръженията
Възложено е на кмета Росица Янакиева в едноседмичен срок да изиска от всички мобилни оператори, работещи в Пернишко списък на притежаваните от тях клетъчни телефонни централи на територията на общината.
Те ще трябва да предоставят пълни данни за хигиенно-защитната зона около всяка базова станция, получени на основата на изчисления и преки замервания на място от оторизираните държавни органи.
Общинският съвет възложи на кмета да предприеме действия по разработване на публичен регистър на законно поставените базови станции и на хигиенно-защитната зона около тях.
Кметът трябва да предприеме мерки за демонтиране на всички базови станции, които са нарушили правилата, регламентирани в Закона за устройство на територията.
Според представители в местния парламент има случаи, когато станциите се намират наблизо детски градини, училища, детски площадки или са на разстояние 10-15 м от прозорците на жилищни сгради.
От общината ще се определи и длъжностно лице от общинската администрация за осъществяване на текущ контрол върху нивата на електромагнитните полета на територията на общината.
iNews припомня, проблемът с лъченията от станциите на мобилните оператори беше повдигнат първо в Пловдив, където бяха установени и редица нарушения и незаконно изградени съоръжения.
После и в други градове в страната кметовете и общинските съветници поставиха въпроса до каква степен тези антени не влияят на здравето на гражданите.
Водещи
-
При спецакция на полицията: Разкрита е схема за измами с онлайн кредити за над 150 000 лева
28-годишен мъж е привлечен като обвиняем и е с мярка "задържане под стража" до 72 часа.
28.08 | 21:00
-
Златко Баретата показа как изглежда и тренира на 56 г. ВИДЕО
Ъндърграунд героят е в топ форма, превърна се в звезда в ТикТок
28.08 | 20:45
-
Емрах пресече слуховете: Не се жени за балдъзата си!
28.08 | 20:30
Най-четени
-
Местните власти разрешиха отстрела на дивото животно, което беше забелязано в Силистренско през последните дни
Системата BG-Alert няма да бъде активирана
28.08 | 10:59
-
620 евро минимална заплата – спор между синдикати и работодатели
Минималната почасова ставка ще стане 7,31 лева при влизането в еврозоната
28.08 | 13:30
-
Шанс за живот: Доброволец спаси две бебета-зайчета от пожар край Вакарел
Оттам пишат още, че майката я няма и не се знае дали е избягала или изгоряла в пожара и...
28.08 | 11:30