Над 100 археологически находки са открити при проучването на "Калето" 28.09 | 19:17

На мястото ще има археологически комплекс

От Елена Кирилова

Повече от 100 находки са открити при проучването на археологическия обект "Калето” край Мездра, съобщава БТА.

Информацията бе разкрита от археолога от Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски.

По думите му в края на това археологическо лято може да се счита, че източната част на многослойня обект "Калето” е напълно проучена. В нея се откриват културни пластове от праисторията през поселение на ранните траки, римската епоха до българското Средновековие.

Проучванията в областта продължават вече 10 години и са направени с подкрепата на община Мездра.

В източната част се изпълнява и проект за реставрация и консервация на останките от късноантичната крепост. Предстои и изграждането на туристически комплекс, който ще е на стойност почти 4 млн. лева.

По време на последните проучвания археолозите намериха кремъчни инструменти, изделия от кост и няколко глинени фигурки на Богинята-Майка. Ганецовски подчерта, че за първи път в обекта се случва такава висока концентрация на праисторически находки от кост.

Археолозите са се натъкнали и на костени шила, шпатули за обработка и декорация на керамика, заготовки за инструменти, както и добре запазеня радко срещани амулети.

Георги Ганецовски смята, че това е доказателство, че в края на каменно-медната епоха в селището са работили занаятчийски ателиета, в които са изработвани изделия за търговия.

През годините проучвания в "Калето” бяха открити останки от работилници за декорация на керамични съдове и тъкачница. След това беше открито и едно от най-ранните металургични ателиета за производство на изделия от мед.

Разчистването на останките от римския период помогна на археолозите да намерят находки от II-III век. Сред тях са бронзови монети от времето на римските императори Дометиан, Клавдий II Готски и Проб. Открити бяха и бронзови фибули, украшения за колан, торква и сребърно листо от лавров венец.

Под основата на крепостната стена пък бе намерена много рядка находка. Експертите се натъкнаха на бронзова отливка на орел. Тя символизира върховното римско божество Юпитер. На отливката има и емблема на Римската империя.

Проучването на западната половина на археологическия обект ще продължи през 2013 г. Археологическият комплек с пък трябва да бъде готов в средата на следващата година.

Водещи