Плакет и грамота връчени 30 години след удостояване със звание 18.05 | 20:25
Кметът на Община Павликени посети лично Никола Гюзелев в дома му

Повече от 30 години след удостояването си със званието "Почетен гражданин на Община Павликени" оперният ас Никола Гюзелев прие плакета и грамотата си. Призът връчи кметът на общината инж. Емануил Манолов, който преди дни гостува в дома на световноизвестния бас, съобщиха от общинската администрация.
Редица кметове назад в годините неуспешно са опитвали да отдадат заслужената почест на Гюзелев, но той е отклонявал поканите им. Решението за присъждане на отличието е взето от Общинския
народен съвет през 80-те и е потвърдено от Общинския съвет през 1995г., но плакетът никога не е връчван, пише Север.бг.
В продължилата над два часа среща между градоначалника и най-авторитетният павликенчанин в света инж. Манолов покани Никола Гюзелев да гостува в Павликени за празника на града – 29 юни,
което изпълнителят с роли на "Ковънт Градън”, "Метрополитън” и миланската "Ла Скала” прие с удоволствие.
Кметът отправи към домакина си предложението читалище "Братство” да носи името "Никола Гюзелев”, за което оперният певец даде съгласие. Обсъдени бяха и възможностите в читалището да бъде уреден музей с експонати от творческата кариера на Никола Гюзелев.
Кметът дари своя съгражданин със специални дарове от музея. Той връчи копие от регистъра на новопокръстените в Павликени, от който е видно, че момчето с баща Николай и майка Елисавета, родено на 17 август 1936г. е кръстено в местната църква на 6 септември. Негов кръстник е г-н Мусевски.
Освен ценния документ, инж.Манолов подари на Никола Гюзелев и няколко тома от книгите за Павликени, както и новоиздадената книга за Античния керамичен център на доц.Павлина Владкова. От своя страна, оперният певец подари бройки от биографичните книги за него, които ще бъдат предоставени на библиотеките в Павликени.
Никола Гюзелев прие и поканата да участва в Инициативния комитет за издигане кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019г.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30