Укрепват свлачище над плажа в Царево 10.04 | 17:45
Брегът над Централен плаж в Царево ще бъде укрепен. Става дума за северната му част, където има опасно свлачище, което при поройни валежи може бързо да се активира и да се изсипе надолу.
"Свлачището над плажа в Царево е от много години и досега не е укрепвано, а бавно пълзи и превзема плажа. Да се обезопаси е от особена важност за местните хора и туристите, които избират да летуват тук през сезона", разказаха жителите на града.
Много е притеснителен и фактът, че явно свлачището, както и подводни течения, могат да унищожат ивицата. Преди десетина години още, местните са правили подписка, в която се казва, че изчезването на пясъка от Централния плаж унищожава развитието на семейния туризъм.
Архивни снимки пък свидетелстват докъде е стигала преди години пясъчната ивица – изчезнали са 70% от плажа, който е единствен в града.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, съобщи, че официално от държавата са поискани средства за брегоукрепването и ще се настоява проблемът бързо да бъде решен.
Между другото, още през 2022 г. е сключено споразумение между местната община и МРРБ за финансиране на проект за укрепване на брега. Сключени са договори и се работи по изготвяне на ПУП на района. Има сключен договор и за проучвателни работи, включващи инженерно – геоложко проучване и инвестиционен проект за обекта.
Проф. Нейкова е обещала на царевци и че ще съдейства за брегоукрепване на алеята в град Ахтопол, където също може да се стигне до опасно свличане на земни маси.
От областната администрация е дадено и положително становище към Министерство на регионално развитие и благоустройството, държавата да предостави безвъзмездно имота зад плажа в квартал "Василико" на Община Царево.
Общината ще облагороди имота, без да се разпорежда с него, казаха от общината.
"Намерението ни е там да има малък крайморски парк. Ще бъдат поставени и съоръжения за спорт и отдих, в никакъв случай няма да се строят сгради или пък да се продава, нямаме такова право" заяви кметът на Царево Марин Киров.
Водещи
-
Политическите реакции за приетия Бюджет 2026
От "Продължаваме Промяната" искат президентът да наложи вето
24.07 | 21:00
-
Меркурий вече не е ретрограден: За всяка зодия започва нов етап през 2026 г.
Отговорите идват, недоразуменията ще бъдат изяснени
24.07 | 20:30
-
Отвлечената от пастрока си Наталия се прибра у дома
Майката: Никога не съм губила надежда и я очаквах
24.07 | 20:15
Най-четени
-
Българите в Гърция могат да получат по 150 евро за дете
Извънредната помощ е за семейства с деца, които отговарят на подоходните условия
24.07 | 14:45
-
Липсвали пет болта на джантата: Спряха камион с пропан-бутан заради риск от инцидент
При проверката е установено, че липсват пет закрепващи елемента на едно от колелата.
24.07 | 12:45