Румъния търси сближаване с Вишеградската четворка 28.08 | 10:43

Необходимо да се промени миграционната политика на ЕС, единодушни са румънският премиер Дачиан Чолош и полският му колега Беата Шидло

От iNews.bg

ЕС няма да е същият, след излизането на Обединеното кралство от обединението. Това заяви румънският премиер Дачиан Чолош по време на съвместна пресконференция с премиера на Полша Беата Шидло в окръг Сучава в северната част на страната, съобщава Аджерпрес, цитирана от ТАСС.

"Този повратен момент трябва да се използва, за да се обсъдят краткосрочни и дългосрочни мерки за подобряване на функционирането на ЕС и за повишаване на доверието към ЕС в очите на гражданите”, каза той. "Много важно е да се избегнат центробежните сили и тенденции, да останем единни", подчерта Чолош и допълни, че Обединеното кралство ще остане стратегически партньор на Румъния. "Ние сме заинтересовани от това, преговорите за излизането на Великобритания от ЕС да не я изхвърлят от определени проекти за сътрудничеството в рамките на Европейския съюз, като например: обща политика за сигурност и отбрана", поясни той.

Беата Шидло отбеляза, че е необходимо да се промени миграционната политика на ЕС. "Ние повече няма да се съгласяваме с механизмите на разпределение и принуждаване на държавите членки да получават чрез сила, без консултация, с указания отгоре", каза тя. "Полша смята, че този проблем трябва да се решава там, където е възникнал”, продължи главата на полското правителство. "Полша ще увеличи финансовата подкрепа за хуманитарна помощ и ще издигне други инициативи”. Полският премиер се обяви за провеждането на дискусии за бъдещето на ЕС. "След "Брекзит” ние трябва да отговорим на въпроса защо се е случило”, каза тя, като добави: "Европейския елит подцени центробежните тенденции в рамките на ЕС, ако не се предприемат действия, ситуацията ще има развитие”.

Чолош заяви, че Румъния е отворена за продължаване на сътрудничеството с Вишеградската група. "Важно е да се покаже, че с тези консултации не задълбочаваме различията, които съществуват днес между различните групи в ЕС, а напротив – използваме ги, за да намерим общите интереси", добави той, цитиран от ТАСС.

Във Вишеградската четворка, наричана и Вишеградската група, влизат Полша, Унгария, Чехия и Словакия, които категорично не одобряват отпадането на визовия режим за турски граждани в ЕС.

Водещи

Най-четени