Руските сили са извършили нападение срещу цели в три направления в Украйна 06.05 | 11:00
Украйна е неутрализирала 50 атаки

Руските сили са извършили нападение срещу цели в три направления в Украйна, съобщи Генералният щаб на украинската армия. Неутрализирани са близо 50 вражески атаки, се казва в съботния доклад на Генералния щаб.
Русия продължава да съсредоточава основните си усилия върху настъпателни операции в района на Бахмут, Авдеевка и Мариинка, пише още в доклада на Генералния щаб.
В ежедневния анализ на ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната във Вашингтон обаче се казва, че Москва вероятно се е отказала от превземането на Бахмут. Вместо това се концентрира върху подготовката за защита срещу очаквано украинско контранастъпление.
След като шефът на частната военна група "Вагнер" Евгений Пригожин обяви изтеглянето от Бахмут на 10 май, чеченският лидер Рамзан Кадиров заяви готовност, неговите бойци от специалните части "Ахмат" да заемат позициите там.
В очакване на украинската контраофанзива руските власти в окупираната част на Запорожието наредиха да бъдат опразнени от жителите им 18 селища.
От снощи в контролирания от Украйна град Херсон в близост до фронтовата линия на река Днепър е обявен полицейски час за две денонощия и половина.
Германският оръжеен концерн Rheinmetall може да предостави на Украйна до 600 хиляди артилерийски боеприпаси годишно, каза главният изпълнителен директор Армин Папергер след посещение на еврокомисаря по индустрията Тиери Бретон в завода на компанията в западногерманската провинция Долна Саксония.
ЕС се ангажира да доставя на Украйна един милион артилерийски снаряда годишно. Те ще бъдат произвеждани в Съюза и Норвегия, но снабдителната верига може да включва и предприятия извън Европа. Президентът Румен Радев отказа да включи България в общите европейски поръчки на снаряди.
Германия и Дания възнамеряват да прехвърлят 80 бойни танка Leopard I в Украйна още този месец, съобщи полското радио, като се позовава на изпълняващия длъжността министър на отбраната на Дания Трьолс Лунд Поулсен. По думите му танковете ще бъдат готови за използване от украинските войски до 1 юни. Освен танковете ще бъдат предадени и резервни части и боеприпаси, предаде БНР.
Водещи
-
Протестен автопоход на "Величие" срещу подмяната на вота
11.03 | 20:05
-
Пълното лунно затъмнение в Дева носи провокации и скандали, свързани със закона
Аналогично напрежение ще се наблюдава и във висшата администрация, смята топастрологът Азарей
11.03 | 20:45
-
Експерт: В "бермудски триъгълник" сме и доверието във вота потъва
Стоил Стоилов посочи, че за него е останало неясно защо, след като преди около месец и...
11.03 | 20:30
-
Съветник в Белия дом: Преговорите Украйна - САЩ в Джеда вървят към целта си
Представителите на Украйна са готови да сключат с Вашингтон споразумение за предоставяне на...
11.03 | 20:15
Най-четени
-
Влизането на 20-годишната Йоана Илиева разтърси "Ергенът" 2
40-годишният ерген бе шокиран от влизането на младото момиче.
11.03 | 09:30
-
ДПС: Нека не се заблуждаваме – Пеевски не действа сам
Обвинения в координирани действия
11.03 | 09:59
-
Свещената Шамбала: Там, където се пазят тайните на Вселената
Столетия наред хората търсят митичното кралство, скрито от света в Тибет
11.03 | 13:30