"Снежния леопард": Кой е генерал Олександър Сирски, новият главнокомандващ на украинската армия 09.02 | 14:30
Новият началник на украинската армия ръководи успешната отбранителна операция на Киев в началото на нахлуването на руските сили, но също така и контранастъплението в Харков

Генерал Олександър Сирски от четвъртък вечерта е новият началник на украинската армия, заменяйки Валери Залужни. Сирски ръководи украинските сухопътни сили на позицията на командващ от 2019 г. Това пише Reuters.
Новият началник на украинската армия ръководи успешната отбранителна операция на Киев в началото на нахлуването на руските сили, но също така и контранастъплението в Харков, което възвърна голяма част от територията, завзета от противника в ранните етапи на войната.
Сирски стана началник на сухопътните сили на украинската армия през 2019 г. Преди това той командваше от 2014 войските срещу проруските сепаратисти в Донбас. Тогава Сирски получи прякора "Снежния леопард".
Сирски е известен с това, че ръководените от него операции бяха едни от най-успешните в почти двугодишната война на Русия срещу Украйна. Сирски ръководи успешната защита на Киев, спирайки руснаците да установят контрол над столицата и да премахнат политическото ръководство на Украйна.
След това той беше обявен за "Герой на Украйна", като получи най-високото отличие на страната през април 2022 г. През юли 2022 г. Олександър Сирски планира и осъществи светкавична контраофанзива, изтласквайки руснаците отвъд град Харков. Голяма част от окупираната територия на изток (Харковска област) също беше превзета от Украйна.
Миналата година Сирски ръководи и украинската защита на град Бахмут, в която загинаха хиляди войници и от двете страни.
Някои военни анализатори поставиха под въпрос необходимостта от водене на такава кървава битка за до голяма степен разрушен град. Сирски твърдеше, че битката е необходима, за да се отслаби позицията на Русия и групата наемници "Вагнер".
Сирски казва, че негов приоритет е моралът на войските му и често се вижда на снимки от фронта с войници. В интервюта за западни медии Сирски заявява, че спи по четири часа и половина на нощ и че релаксира, като ходи на фитнес.
Водещи
-
Хампарцумян разкри как българите забогатяват
Един от знаците за това е ръстът на депозитите
21.08 | 14:00
-
Петролът поскъпна
21.08 | 13:45
-
Семейство откри съкровище от 17-ти век при ремонт на кухнята
Робърт и Бети Фукс открили около 100 монети от Първата английска гражданска война
21.08 | 13:30
-
БФС: Нямаме задължения към никого
От футболната централа излязоха с официално изявление
21.08 | 13:15
Най-четени
-
Европейските страни искат Тръмп да разположи US изтребители в Румъния
Те ще са част от гаранциите за сигурност на САЩ за прекратяване на войната в Украйна, твърди...
21.08 | 10:30
-
Виктор, който с кола се вряза в автобус и уби човек, вече е в ареста
Той беше изписан от болница по-рано
21.08 | 11:15
-
Напук на спасители: Мъж скочи от скали на Силистар и загина в бурното море
Силното вълнение и червеният флаг изобщо не са стряскали голяма част от летовниците на плажа
21.08 | 10:45