"Три чаши чай" за милиони долари 06.04 | 17:16
Скандал с "благотворителна измама" за милиони в САЩ тръгна от предаването "60 минути"
Авторът на популярната книга "Три чаши чай" Грег Мортенсън се съгласи да плати 1 милион долара обезщетение, за да компенсира базираната в щата Монтана благотворителна организация, която дава шанс на деца от Афганистан и Пакистан да получат образование.
Мортенсън дава парите, тъй като организацията всъщност е изкупувала неговата книга и по този начин той е реализирал печалба за около 4 млн. долара.
Благотворителната организация в Монтана е учредена благодарение на споразумение между Мортенсън и Централноазиатския благотворителен институт. Основната ѝ цел е да предоставя шанс за обучение и интеграция на деца от Афганистан и Пакистан.
През 2011 година обаче репортерът на популярното в САЩ телевизионно предаване "60 минути" Стив Бълок заснема едночасов репортаж, в който показва, че определени части от книгата на Мортенсън са изплагиатствани.
По време на разследването е открито, че от 2006 година насам Централноазиатския благотворителен институт е похарчил 4 милиона долара за изкупуване на книгата "Три чаши чай" и другата известна книга на Мортенсън "Камъни в училище" (Stones Into Schools).
Оказва се, че авторът е вземал пари от Централноазиатския благотворителен институт, за да покрива разноски по пътуваният си в Централна Азия. Мисията на CAI е да допринесе за образованието на децата от регионите на Централна Азия, особено на момичетата. Осигурени са средства за строителството и функционирането на училищата в района.
Книгата на Мортенсън "Три чаши чай" описва неуспешният опит на автора да изкачи връх К2 (8 661 м) в Южна Азия и неговата среща с бедните пакистански жители, които го вдъхновили да построи училища и да започне работа по проекти в региона.
Предаването "60 минути" оспорва авторството на творбата и обвинява автора в плагиатство и че той въобще не е участвал в събитията от региона Уазиристан в Пакистан през 1996 година. В предаването са включени историите на хора, които лично са се срещали с Мортенсън.
Грег Мортенсън е получавал множество награди, а благотворителната му организация в Монтана взема 100 000 долара от Нобеловата награда за мир на американския президент Барак Обама.
Водещи
-
Колко струват нощувките и празничната вечеря за 8 декември?
Банско се готви за един от най-натоварените уикенди в годината, а студентите – за празник,...
24.11 | 13:30
-
Индийски гигант планира завод за храни у нас
Основателят на „Гардън кафе“ Сандип Ноулакха заяви, че плановете за фабрика в България ще...
24.11 | 13:15
-
Предприемач: Бюджет 2026 ще бръкне в джоба на всеки един работник
Вдигането на максималния осигурителен доход ще увеличи разходите на работодателите.
24.11 | 12:45
-
Операторите уведомяват месец по-рано, а потребителите имат два месеца да се откажат без неустойка
Прекратяването влиза в сила от момента на писменото уведомяване на оператора, като е важно...
24.11 | 12:30
Най-четени
-
БАБХ с нов директор
Д-р Милушева притежава две магистърски степени - по ветеринарна медицина и по санитарна...
24.11 | 10:59
-
Заплатите в България - рекорди и предупреждения
Разликата в посоката на движение между секторите очертава разнопосочни тенденции. Едни отрасли...
24.11 | 11:15