100 000 сирийски бежанци в Истанбул готови да тръгнат за Европа 30.11 | 17:25

Последната закана на Ердоган към ЕС, че ще отвори границите за мигрантите, вдъхна надежди на милиони в Турция

От iNews.bg

Най-малко 100 000 от сирийските бежанци, установили се в Истанбул, са готови да поемат към Европа и искат отварянето и на границата със Сирия, предаде БГНЕС.

Заканата на президента Реджеп Ердоган, че ще отвори граничните пунктове и ще залее Европа с мигранти обаче бе възприета от бежанците в Турция буквално като обещание за самите тях и им вдъхна нови надежди. Те са в очакване границите действително да се отворят и да поемат към европейските страни, защото се убедени, че там бъдещето за децата им е гарантирано и по-добро.

Възрастните се надяват конфликтите в родните им страни да стигнат до мирното решение, но са раздвоени пред възможността да се завърнат или да дадат европейски шанс на децата си. Малка част от онези, които вече са развили някакъв бизнес в Истанбул, желаят да го продължат. Мнозинството мигранти предпочитат Европа заради стандартите на живота, образованието и професионалната реализация, отбелязва Анадолската агенция.

"Ако сравним условията за бежанците в Ливан, Йордания и другите арабски страни с тези в Турция, предпочитам да остана тук и не смятам да тръгвам към Европа", казва сириецът Абу Усаме, отворил търговски обект в мегаполиса. И допълни, че предимно младите хора мечтаят да напуснат Турция, тъй като за тях условията в европейския свят са много привлекателни.

"Имаше и много младежи, които веднъж вече отидоха там, но се разочароваха и се върнаха обратно в Истанбул. Семейства, които имат деца в Европа, искат да отидат при тях. Мисля обаче, че ако ситуацията в Сирия се успокои, над 95% ще поискат да се завърнат там", смята сириецът.

Готвачът Ахмед Реджеп също не смята да замине за Европа, тъй като вече е свикнал в Турция и е намерил реализация. Още повече, че негови приятели, успели да отидат в Европа, не били изобщо доволни от условията, които им се предоставят там. Положението им не било по-добро от това на тукашните, но полагат усилия да се уредят и да приберат семействата си, казва той.

Мухаммед Ахмед е сервитьор и не харесва работата си, затова е готов на всяка цена да се прехвърли на Запад. "Тук сирийците са в доста неизгодна ситуация, заплатите ни са мизерни, условията на труд също. Искам да чета книги, да уча в университет, но нямам такива възможности. Убеден съм, че в Европа ще намеря много добри условия и ще живея така, както аз желая", споделя младият човек.

Същите надежди изразява и общият работник Мухаммед Али, който е готов на всичко, само за да осигури добър живот на семейството си, но в Европа. Майстор в малко дюкянче Ибрахим ал Йомер иска да замине на Запад и това да стане по напълно законен път, макар да е доволен от положението си в Истанбул. "Мисля, че само Европа може да даде бляскаво бъдеще на децата ми. Сирийските младежи са наясно, че Европа не е розов сън, но условията тук ги притискат и те я предпочитат", коментира той.

"За младите хора Европа е професионална реализация, култура и високи стандарти на живот и ако успея по законен път да отида, ще осъществя мечтата си", казва работникът Незир ал Мейдани.

Фризьорката Сена Ахмед е притеснена от невъзможността за образование на децата й в Турция, както и от липсата на документи за самоличност и разрешително за пребиваване. Тя храни надежди за по-добър живот в Европа.

Колежката й Сара Йомер разкрива, че е пристигнала нелегално в страната и също няма документи, което е причина да не може да учи в университет. "ООН ни праща помощи само от ориз и брашно, а в Турция тези продукти са съвсем евтини. Много искам да отида в Европа, там да завърша университет, там е по-доброто ми бъдеще", казва Сара.

Университетският преподавател д-р Рана Хомсе обаче смята, че по-голямата част от младежите, желаещи да тръгнат към Европа, са безработни и необразовани. "Нямат дипломи, а мечтаят да си опитат късмета в Европа. Вярванията и традициите на европейците са ни далечни и много чужди. В Турция хората ни приемат сърдечно и топло, нямаме проблеми помежду си и това е една от причините повечето от нас да предпочетат живот в тази страна. Но са много и онези, които без да са похванали някаква работа тук, смятат, че Европа ще им осигури чудесни условия", коментира той.

Най-малко 100 000 сирийци ще потеглят на Запад, ако наистина Турция отвори границите си, прогнозира архитект Махмуд Хамдан. Според него обаче по-голямата част от сирийските бежанци мечтаят да се завърнат по родните си места. Но пък децата или съпрузите от много семейства вече са в Европа и настояват да се съберат пак там, на Запад.

Пенсионираният генерал Мухаммед Хайрганим призовава Турция да отвори не само границите си с Европа, но и тази със Сирия, като подчертава, че това е крайно наложително. "Вече стана невъзможно да се влезе в Турция, необходимо е да се отворят граничните пунктове, за да могат повече сирийци да пристигнат тук и после да се отправят към Европа. Така напливът към Запада ще се увеличи още повече", коментира генералът.

Най-четени