11 септември 2001-а: Атентатът, променил света (ВИДЕО) 11.09 | 10:00

Днес се навършват 20 години от терористичните атаки в Съединените щати

От iNews

Днес се навършват 20 години от терористичните атентати в Съединените щати. Как медиите зад Океана видяха първите секунди на трагедията, която промени света завинаги?

Топлото и слънчево септемврийско утро в Ню Йорк е рутинно за този телевизионен екип, който отразява работата на местната пожарна служба. Денят не предвещава нищо, преди операторът да заснеме тези кадри. По-късно ще се установи, че това са единствените кадри на полет 11 на "American Airlines", който пръв се забива в Северната кула на Световния търговски център.

В този момент по FOX има рекламна пауза в предаването Good Day. Почти безпрецедентно за американския телевизионен пазар, рекламите са прекъснати с извънредна новина. 8 минути по-късно американската телевизия започва да показва кадри на горящата сграда, снимани от хеликоптер.

Рекламната пауза е прекъсната и по ABC, където върви Good morning America. Новината е ужасяваща – по първоначална информация има взрив в една от кулите на Световния търговски център. Всички канали на телевизионната мрежа започват да излъчват сигнала от Ню Йорк.

NBC излъчва знаковото сутрешно шоу "Today". Интервю с автор на книга е прекъснато с извънредната новина, че самолет се е врязал в Северната кула. Първоначално телевизията не може да покаже картина от случващото се, но само след минута всички филиали на телевизионната мрежа вече показват извънредното събитие.

Най-големият новинарски канал по онова време - CNN, предава бизнес новини, когато програмата рязко сменя своя ракурс с картина от Манхатан. И зрителите остават шокирани.

От Съединените щати през Европа до Азия и Австралия - за около 15 минути целият свят става свидетел на може би най-зловещата масова смърт, излъчвана на живо по телевизията. Сриващите се пред очите на всички кули-близнаци, горящата сграда на Пентагона и остатъците от разбил се пътнически самолет в полетата край Пенсилвания се превръщат в едни от най-гледаните събития в цялата телевизионна история.

Българските медии също предават случващото се зад Океана. Някои извънредни ефири продължават повече от 8 часа.

Според специалисти по антитероризъм освен рухването на кулите, терористите са искали да предизвикат и мащабно изтребление, защото последствията от срутването на сградите може да доведа до екологична катастрофа. Причина за това е старият тип на строителство, при което се е използвал азбест. А прахът от срутването, би обхванал изключително голяма територия. Това, от своя страна, би довело и до куп други проблеми, които биха засегнали хората.

Последиците от 9/11: в Ню Йорк продължават да умират хора

Сцени на хаос, разрушения, жертви и ранени, объркани хора, лутащи се сред развалините и търсещи изчезнали. Мнозина измежду онези 100 000 помагачи след 11 септември все още страдат от преживяното. А и от онова, което тогава са вдишали, казва лекарят Майкъл Крейн. "Защото спасителните екипи влязоха в развалините на практика без никакви предпазни екипировки. Навсякъде имаше облаци от много интензивни изпарения", разказва той.

Азбест, стъклени нишки, диоксини, олово, сярна киселина… Никой не знае каква точно е пропорцията на отровите в онези един милиона тона отломки и прах по нюйоркските улици. Но всички виждат последствията: мнозина първо се оплакват от кашлица, задуха и болки в гърдите. А след това и от тежки психически увреждания. Днес вече се смята, че отровите, надигнали се след трагедията в Ню Йорк, са причинили 68 различни вида ракови заболявания. Майкъл Крейн го нарича "парещ коктейл от различни отрови" и обяснява, че този коктейл може да предизвика различни заболявания, включително и много години по-късно.

На 11 септември американците всяка година отдават почит на загиналите от атентата на 11 септември 2001 г., защото тогава смъртта си намериха над 3000 души.

Днес в Ню Йорк на мястото, на което се издигаха кулите близнаци, има мемориален комплекс, включващ музей и парк.

От 2002 година 11 септември се отбелязва в САЩ като Ден на патриота, а от 2009-а датата се именува също така и като общонационален Ден за почитане на паметта.

Водещи

Най-четени