12 страни от НАТО отказаха участие в операция срещу Сирия 30.08 | 07:30

САЩ може да вземат решение сами да нанесат удар

От Антония Михайлова

Кампанията на САЩ по подготовката на световното обществено мнение за нанасянето на въздушни удари по Сирия започна да дава обратен резултат. Съюзниците на САЩ в НАТО един след друг започнаха да се отказват от участие във война срещу суверенна държава без съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Най-малко 12 страни на НАТО вече са изключили своето участие в операцията срещу Сирия, съобщава ИТАР-ТАСС, като цитира осведомен източник в Брюксел. Дипломат на една от европейските страни заявил за това в условията на анонимност, докато британският парламент отказа да утвърди плановете на правителството за провеждането на т.нар. хуманитарна интервенция в Сирия. С други думи, от пряко участие във възможни бойни действия се е отказала една от водещите страни на НАТО.

Камарата на общините в британския парламент късно снощи гласува против участието на страната в международна военна операция срещу Сирия. Както съобщава ВВС, за одобрението на инициативата на британския премиер Дейвид Камерън не са стигнали няколко гласа – срещу военна намеса са гласували 285 души, а за нея – 272.

НАТО остава встрани?

Според думите на дипломата последствията от възможна военна интервенция в Сирия са "абсолютно непредсказуеми", а победата на опозицията в сегашния й състав "едва ли ще върне дълготрайния мир на сирийска земя".

Той намекнал също, че противниците на военната намеса сочат либийския пример, където в резултат на прекалено скъпата 9-месечна въздушна кампания на НАТО беше ликвидиран режимът на Муамар Кадафи, след което страната се оказа във властта на анархия и вяло протичаща гражданска война.

По данните на други източници освен Великобритания в броя на страните, отказали да воюват в Сирия, влизат Италия и Гърция, съмнително е участието във войната на Германия.

На практика отказът на толкова значителен брой страни от алианса от подкрепа на войната в Сирия означава, че НАТО като организация с голяма вероятност ще бъде принудена да се отстрани от всякакви форми на военни действия. Разбира се, винаги може да бъде намерен вариант за оказване на различни форми на небойна "техническа подкрепа" от алианса за военна акция в САЩ, ако Вашингтон реши да я започне, но пряко участие на алианса в бойните действия, изглежда, ще може да се избегне.

И все пак, ако Вашингтон вземе решение за нанасяне на удари по Сирия еднолично и с подкрепата на няколко съюзници, никаква европейска опозиция няма да може да му попречи – пример за това е последната война в Ирак, на която САЩ се решиха без подкрепата на НАТО. Този пример обаче би трябвало да се разгледа докрай, като се вземе предвид фактът, че кампанията в Ирак завърши с пълен провал.

Що се касае за официалната позиция на Северноатлантическия алианс, то неговите представители изобщо отказват да отговарят на въпроси за участието или неучастието на НАТО във възможна операция на САЩ в Сирия. Традиционен отговор на подобни въпроси в НАТО е фразата ,че в алианса "нямат практика да разглеждат хипотетични сценарии".

Кога може да бъде нанесен удар срещу Сирия?

Както съобщава в. New York Times, президентът на САЩ Барак Обама е готов да даде заповед за нанасянето на удар срещу Сирия дори ако съюзниците му отхвърлят такъв сценарий на развитието на събитията. За това заяви Белият дом в четвъртък, като подчерта, че шефът на Белия дом може да даде съответните разпореждания и без одобрението на Съвета за сигурност на ООН.

Решението на президента Барак Обама за възможни действия срещу Сирия ще бъде продиктувано от националните интереси на САЩ, съобщи официалният говорител на Съвета по национална сигурност на САЩ Кейтлин Хейдън.

Разузнаването на САЩ не знае у кого е химическото оръжие

Пак в четвъртък стана известно, че американското разузнаване не знае кой именно контролира част от арсеналите на химическото оръжие в Сирия. Като източник на тази информация то посочва четири американски длъжностни лица, две от които работят в разузнаването.

По думите на всички тези лица апаратът на директора на националното разузнаване Джеймс Клапър е подготвил нов доклад, в който се съдържа признание, че повереното му ведомство няма увереност в наличността на химически боеприпаси в Сирия под контрола на въоръжените сили на тази страна.

Водещи

Най-четени