13 000 починали от COVID за седмица в Китай 22.01 | 11:19
На 14 януари Китай съобщи за близо 60 000 смъртни случая, свързани с ковид, в болниците в периода между 8 декември и 12 януари

Китай съобщи за близо 13 000 смъртни случая, свързани с КОВИД 19, в болниците между 13 януари и 19 януари. Те се добавят към около 60-те хиляди случая, регистрирани за предходния месец и нещо, като експерти казват, че вълната от инфекции в страната вече е достигнала своя връх, предаде Ройтерс.
Актуализираните данни на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията се огласяват на фона на съмненията за прозрачност на предоставената от Пекин информация, които показват изключително ниски равнища в сравнение с тези в много други страни.
Болниците и погребалните домове са препълнени, откакто в началото на декември миналата година Китай внезапно се отказа от действащия дотогава режим на контрол над ковид и масови тестове (най-строгия в света), причинил значителни щети на икономиката и стрес за хората.
Резкият завой в политиката, предприет след исторически протести срещу ограниченията, доведе до стремително умножаване на случаите на ковид сред наброяващото около 1,4 милиарда души население.
Числеността на смъртните случаи, огласена от китайските власти, не включва хората, които са починали в дома си. Освен това някои лекари казват, че вписването на ковид като причина за смъртта на пациентите никак не е препоръчително.
На 14 януари Китай съобщи за близо 60 000 смъртни случая, свързани с ковид, в болниците в периода между 8 декември и 12 януари, което е огромно увеличение в сравнение с едва 5000-те случая за целия период на пандемията, за които се съобщаваше преди.
Разходите на погребалните домове (от тези за чували за телата до разходите за кремация) в много провинции са се увеличили, показват документи, и това е един от няколко показателя за смъртоносните последици от ковид в Китай.
Според някои здравни експерти над един милион души ще умрат от заболяването в Китай тази година, а британската компания за събиране, обработка и анализ на здравни данни "Еърфинити" (Airfinity) прогнозира, че броят на смъртните случаи от ковид в може да достигне 36 000 души на ден тази седмица.
Тъй като милиони работници мигранти се връщат у дома да празнуват Лунната нова година с близките си, здравните експерти са силно обезпокоени за жителите на селските райони на Китай, където здравните заведения са в значително по-лошо състояние от тези в богатите крайбрежни райони.
На този фон главният епидемиолог на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията У Цзуню отбеляза, че масовото движение на хора за празниците може да разпространи пандемията, като увеличи броя на заразените с коронавирус в някои райони, но втора вълна на ковид в близко бъдеще е малко вероятна, тъй като 80% от хората в страната вече са се срещнали с вируса.
Водещи
-
Нараства броят на преписките и на досъдебните производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие
Повече са престъпленията, свързани с наркотични вещества – 4481 досъдебни производства, при...
21.03 | 17:57
-
ООН за загиналия българин в Газа: Ще бъде запомнен със своята доброта
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш излезе с изявление, в което изрази своите...
21.03 | 17:40
-
Кога трябва да изпиете първото и последното си кафе за деня?
Според статистиката на Statista мнозинството американци пият кафе ежедневно
21.03 | 17:20
-
БНБ: Над 338 милиона евро чужди инвестиции са влезли в страната през януари
Инвестиционният поток за първия месец на годината е с 50,8 млн. евро повече спрямо януари 2024...
21.03 | 17:00
Най-четени
-
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
В последния сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ зрителите станаха свидетели на...
21.03 | 10:30
-
Депутатите гласуваха на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г.
Не се предвижда вдигане на данъци и се залага дефицит от 3% от БВП
21.03 | 05:42
-
Бареков: Пеевски направи тих държавен преврат, а Румен Радев повече служебна власт няма да види!
Бареков изразява безпокойство относно контрола върху държавните институции. "Пеевски яхна...
21.03 | 15:15
-
Административен съд – София град е отхвърлил претенциите на Ахмед Доган върху марката „ДПС“
Като краен резултат жалбата на Ахмед Доган е отхвърлена изцяло и същият е осъден да плати...
21.03 | 16:20