25,3 млн. души в ЕС са безработни 28.09 | 16:48
Младежката безработица надхвърля 25% в някои държави-членки

25,3 милиона души са безработните в Европейския съюз през първото тримесечие на годината, което е исторически рекорд, сочи тримесечният доклад за трудовата заетост и социалното положение в страните-членки.
Безработните през март тази година са се увеличили с 2,6 млн. души в сравнение със същия месец на миналата година.
Общата безработица в ЕС е 10,4%, като процентът ѝ се е увеличил в 17 държави членки. Различията между държавите отново са се задълбочили — ясно се открояват групата на държавите с по-добри показатели, от една страна, и държавите в "периферията", от друга.
Отбелязва се и друг абсолютен рекорд — разликата между най-ниската стойност на безработицата в ЕС (в Австрия, 4,5%) и най-високата стойност (в Испания, 25,1%) е достигнала 20,6%. Броят на трайно безработните се е увеличил в 15 държави членки в сравнение с миналата година и е достигнал 10,7 милиона души. В момента трайно безработните представляват 4,5% от активното население.
Сериозна е безработицата сред младите хора. Въпреки че не се е увеличила през второто тримесечие, през юли за ЕС тя е била 22,5%. Дванадесет държави членки отчитат младежка безработица над 25%, а само три остават под 10% - Австрия, Германия и Нидерландия.
Близо 8,6 милиона души, предимно жени, са заети на непълно работно време. Още 10,9 милиона души попадат в сивата зона между икономическата пасивност и безработицата, като например тези, които са се отказали да търсят работа.
За периода 2009 — 2011 г. брутният разполагаем доход на домакинствата е намалял в две трети от държавите в ЕС, като най-голям спад отчитат Гърция (15,7%), Ирландия (9%) и Литва, Испания, Кипър и Унгария (над 4% във всяка от четирите държави). Тази тенденция рязко се различава от положението в скандинавските държави, Германия, Белгия, Словения и Франция, където благодарение на системите за социална закрила и по-стабилния пазар на труда доходите са продължили да се увеличават дори по време на кризата.
Процентът на децата, застрашени от бедност (след получаване на социални плащания), нараства от около 10% в Дания и Финландия до над 20% в Испания, Гърция, България, Португалия, Италия, Румъния, Латвия, Полша, Литва и Люксембург.
В групата на най-големите държави членки икономически растеж продължават да отбелязват Германия, Франция и Полша, докато в Италия и в Обединеното кралство икономиката продължава да се свива. През второто тримесечие на 2012 г. Испания и Португалия отчитат значителни загуби по отношение на икономическата дейност и заетостта.
Водещи
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00
-
Иво Сиромахов: Виновникът за проваленото българско образование са родителите
Децата ви са тъпи не заради училището. А заради родителите си.
29.04 | 13:50
-
Втора присъда на Георги Семерджиев за фалшивата му книжка
Убиецът на Хариет и Христина ще лежи в затвора още 2 години
29.04 | 13:40
-
Как да привлечем късмет в най-хубавия ден от годината
Акшая Трития започва днес в 15,01 ч. и ще продължи да 11,42 ч. на 30 април
29.04 | 13:30
Най-четени
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
След празниците: Депутатите се връщат за кратко, преди да излязат в нова ваканция
След кратката работна седмица, народните представители ще излязат в нова едноседмична...
29.04 | 09:15
-
Лекарствата за сън съкращават живота с до 6 години
Според проучването, при мъжете, които редовно приемат сънотворни, животът се съкращава средно...
29.04 | 11:15
-
Жена живее с 48 кучета в центъра на София
Скандален случай споделиха потребители в социалните мрежи, живеещи на една от най-старите...
29.04 | 09:45