27 млн. души са роби по света 21.10 | 14:51
Размерите на робството в световен мащаб са шокиращо големи
Размерите на робството в световен мащаб са шокиращо големи. Тенденцията е дори все повече хора да стават роби днес, откогато и да било през човешката история. Според активисти обаче, светът е близо до повратна точка и през следващите 30 години робството може да бъде премахнато, информира BBC.
По последни оценки в момента броят на хората в робство е 27 млн. души - това е два пъти повече от общия брой афроамериканци, които се счита, че са взети от Африка по време на трансатлантическата търговия с роби.
Корабните записки правят възможно да се изчисли броят транспортирани роби от Африка до Америка и Карибския басейн от XVI век до 1808 г., когато тази търговия е забранена. Според данните са били продадени общо около 12,5 милиона души.
Числото 27 милиона роби се посочва от изследователя Кевин Бейл, които обяснява огромния брой несвободни хора с бързото увеличаване на населението, бедността и корупцията на правителствата.
"Много хора все още мислят за робството като за нещо случвало се в миналото, но то съществува под много форми на всеки континент - като се започне от сексуалната експлоатация и трафика на работници и се стигне до заробването заради дългове (на място, където хората са принудени да работят, за да връщат заемите си)", коментира той.
"Често си мисля за жертвите на робството в Северна Индия", казва разследващият журналист Бен Скинър, който е пропътувал през целия свят, документирайки случаи на робство.
"Имах възможност да отида при един роб една нощ и да го интервюирам. Попитах го защо не избяга. Отговорът му беше, че се страхува от изключителното насилие от човека, който го задържа заради дълг. В неговия свят този човек е бог. Той не е само човекът, отнемащ животи, но и човекът, който осигурява препитанието му. Ако помислим защо робството е продължило да съществува и как да бъде премахнато, то трябва да прекъснем цикъла на тази зависимост”, обяснява Скинър.
Според него много от робите, които той е срещал в Индия, никога не са имали свободен живот. Те са от изключително изолирани общности и не познават основни универсални права.
Докато в развиващите се страни има най-голям брой роби, то в развитите страни, където има сериозни закони за правата на човека, "не успяват да приложат закона, за да се справят с проблема", посочва Бейл.
Още може да прочетете на Econ.bg.
Водещи
-
Документи, в които да е вписана като жена, си пожелава Петра за новата година
Транссексуалната бленува от личната й карта и паспорта да бъде заличено рожденото й име Петър...
28.12 | 14:20
-
АБВ за вписването на втора православна църква: Поставя се началото на нов разкол
В позицията си от АБВ припомнят първия опит за намеса в църковните дела по времето на...
28.12 | 13:59
-
Правителството отпуска 2 млн. лв. за домакинствата, останали без ток
Премиерът е разговарял с кметовете на Габрово, Троян и Тетевен за нуждите от съдействие от...
28.12 | 13:40
-
До 31 декември можем да искаме прехвърляне на неизползвания отпуск от 2024 година
Платеният годишен отпуск има двугодишна давност и ако не е ползван до изтичане на две години...
28.12 | 13:20
Най-четени
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Не само в България обичат кисело зеле
И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле...
28.12 | 09:40
-
Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Променя се организацията на движението във връзка с провеждане на новогодишен концерт,...
28.12 | 10:40