COVID-19 стигна и до Еверест 23.04 | 18:56
Норвежки алпинист се е почувствал зле, откаран е с хеликоптер, след което е дал положителен тест

Регистрираха първи случай на заразен с COVID19 в базовия лагер на връх Еверест, с което отново се отприщиха споровете относно решението на Непал да отвори най-високата планина в света за алпинисти, съобщава британският вестник The Guardian, цитиран от "Фокус", предаде Нова ТВ.
Тъй като достъпът от китайската страна на Еверест е затворен за външни алпинисти, а някои експедиционни оператори от непалска страна увеличават цените, решението на властите на страната в разгара на глобална пандемия е подложено на внимателна оценка.
Първоначално се е смятало, че норвежкият алпинист Ерленд Нес страда от белодробен оток - състояние, свързано с височинна болест - и е евакуиран с хеликоптер в Катманду, където обаче е дал положителен тест за коронавирус.
Норвежкият телевизионен оператор NRK съобщи, че един шерп в неговата екип също е дал положителен тест. Надеждите са да няма още заразени, тъй като е невъзможно да се евакуират хора с хеликоптер, когато са над 8000 метра.
Някои западни компании отмениха офертите за своите маршрути до Еверест за тази година поради опасения относно коронавируса, но други, включително базирани в Катманду, продължиха с плановете си за сезона. Непал задължава с карантина гостуващите алпинисти, преди да се насочат към базовия лагер на Еверест, но някои наблюдатели изразиха загриженост относно неяснотата на разпоредбите, не на последно място, защото симптомите на COVID-19 лесно може да бъдат объркани с височинна болест – какъвто е случаят с Нес.
Водещи
-
Акция по изхвърлянето на плажни принадлежности, оставени до морето в Халкидики
С тях хитреци си пазят места на плажа
21.08 | 12:30
-
Тежка гръдна травма е причинила смъртта на 8-годишното дете в Несебър
Иззета е цялостната документация, свързана със случая
21.08 | 12:15
-
Иван Иванов: АМ "Европа" ще бъде пусната за движение до средата на септември
Общата дължина на трасето, което е част от трансевропейската транспортна мрежа, е 63 километра
21.08 | 12:00
Най-четени
-
Тежка катастрофа край Исперих, жена загина
21.08 | 09:45