US службите: Светът на крачка от мащабна война до 5 години 10.01 | 14:20
Бедността, тероризмът, национализмът, интересите на Русия и Китай ще нажежат обстановката до краен предел
До 5 години светът ще бъде изправен на ръба на нова глобална война или на множетсво локални. Това твърдят анализите на американските спецслужби. Според тях рискът от вътрешни и международни конфликти ще се покачи през следващите 5 години до равнища, невиждани от времето на Студената война. Причините за това са, че глобалният растеж се забавя, установеният след Втората световна война ред се разпада, а антиглобализмът разпалва национализма, става ясно от публикуван днес доклад на американското разузнаване, цитиран от Reuters
"Тези тенденции ще се развиват с безпрецедентна скорост, ще направят управлението и сътрудничеството по-трудно и ще променят характера на властта. Това ще доведе до фундаментално различен глобален пейзаж", пише в документа, озаглавен "Глобални тенденции: Парадоксът на прогреса", предаде БНР.
Докладът, който се появява 2 седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, акцентира върху факторите, които чертаят тъмно и трудно близко бъдеще. Авторите на документа посочват като основни Русия и Китай, които все по-категорично ще отстояват интересите си, регионалните конфликти, тероризма, растящото неравенство в доходите, климатичните промени и забавения икономически растеж.
Водещи
-
Без коли първа и втора категория в центъра на София
Новото е, че през този сезон забраната обхваща освен „малкия ринг“ и по-широк териториален...
01.12 | 09:59
-
Кметът на Варна Благомир Коцев се върна официално на работното си място
Първи задачи и промени в управлението
01.12 | 09:45
-
Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН
На 1 декември 2025 г. в област Стара Загора ще бъде отбелязан първият етап от Националната...
01.12 | 09:30
-
Честваме паметта на свети пророк Наум и на свети Филарет Милостиви
Пророк Наум е един от дванадесетте "малки" пророци в Библията, т.е. чиито книги са по-кратки...
01.12 | 09:15
Най-четени
-
Първата седмица от декември започва със слънце
В петък вятърът ще се ориентира от североизток и ще се усили, ще бъде облачно с валежи на...
01.12 | 08:00
-
Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН
На 1 декември 2025 г. в област Стара Загора ще бъде отбелязан първият етап от Националната...
01.12 | 09:30
-
Честваме паметта на свети пророк Наум и на свети Филарет Милостиви
Пророк Наум е един от дванадесетте "малки" пророци в Библията, т.е. чиито книги са по-кратки...
01.12 | 09:15