WikiLeaks готви нов удар 08.04 | 14:10
Сайтът пуска 1,7 млн. документа от 70-те години на САЩ

Скандалният сайт WikiLeaks съобщи, че следващият му удар ще бъде публикуването на дипломатическите грами от времето, в което държавен секретар на щатите е Хенри Кисинджър.
Става въпрос за общо 1,7 млн. документа, създадени в периода от 1973 до 1976 г., пише Econ.bg.
Архивът се състои от 1,3 млн. пълни дипломатически грами и 320 хиляди документа, класифицирани като поверителни, твърдят от сайта на австралийския журналист Джулиан Асандж. В колекцията се съдържат и точно 205 901 записа, свързани директно с Хенри Кисинджър.
Документите съдържат впечатляващ по обем информация от общо 700 млн. думи, което е пет пъти повече от информацията, публикувана през ноември 2010 г.
Тогава WikiLeaks и неговият създател нашумяха с разсекретяването на 250 хиляди дипломатически грами.
"Колекцията покрива дейността на САЩ във всяка страна по света, като документите са свързани с доклади на дипломатите и разузнаването. Това е най-големият и значим масив от геополитически материали, който някога е бил публикуван", коментира Джулиан Асандж.
Според WikiLeaks повечето от тези записи са били преразгледани от щатското външно министерство в процеса на 25-годишния период на декласифициране.
Понастоящем WikiLeaks съдържа близо 2 млн. секретни записа, съставени от около 1 млрд. думи.
Още интересни материали от Econ.bg:
Водещи
-
БСП - ОЛ няма да подкрепи предложението на Радев за референдум за еврото
Това обявиха от левицата
10.05 | 17:40
-
Германия затегна граничния контрол
Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия
10.05 | 17:20
-
Ицо Хазарта: Ние, българите, сме едно цяло
Евродепутатът коментира предложението на Радев за референдум за приемане на еврото
10.05 | 17:00
Най-четени
-
Бойко Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев (ВИДЕО)
НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум, подчерта лидерът на ГЕРБ
10.05 | 12:00
-
Доц. Цеков: Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно
Докторът по конституционно право обясни защо у нас не може да бъде проведен такъв референдум
10.05 | 11:00