Алиев: Армения да се примири, че тези територии са на Азербайджан 13.10 | 14:25
Преговвори ще има само между Баку и Ереван, представители на Нагорни Карабах нямат място там, отсече той
Целта на Азербайджан е да бъде възстановена териториалната му цялост, призната от цял свят, и гражданите да се върнат по родните си места. Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев в интервю за руския РБК, предаде БГНЕС.
Във връзка с проведените в Москва преговори по урегулирането на конфликта в Нагорни Карабах той уточни, че по хуманитарни съображения приетата декларация предвижда режим на прекратяване на огъня, след което трябва да започнат същински преговори между Армения и Азербайджан.
Алиев обвини Ереван в опити да подкопае преговорния процес, изработван в продължение на години, но в крайна сметка е бил принуден да приеме базовите принципи за урегулирането на конфликта.
Президентът подчерта, че форматът на преговорите е ясен – те ще се водят единствено между Армения и Азербайджан без каквато и да е външна намеса или с участието на "ръководството на Нагорни Карабах”.
Според Алиев, спазването на примирието зависи изцяло от арменската страна и Ереван "трябва да се примири, че тези територии са наши, че никога повече няма да ги види и няма да прави никакви опити да ги отвоюва по военен път”.
Президентът подчерта, че Азербайджан е няма да изисква по време на преговорите пълна капитулация от страна на Армения. "Разбираме, че управлението на Пашинян е достатъчно уязвимо” по вътрешнополитически причини.
Не е в интерес на Азербайджан в Армения да се стигне до още една революция и на власт да дойдат "бесни националисти, радикали и азербайджанофоби”, каза Алиев. Все пак подчерта, че става въпрос за безусловно съгласувано извеждане на "арменските окупационни сили от наша територия”.
Азебрайджан е готов да започне преговори по всяко време, но в момента те зависят от графика в работата на Минската група на ОССЕ.
Целта на Баку е възстановяване на признатата от международната общност териториална цялост на Азербайджан и връщане на азербайджанците по родните им места.
Според Алиев, Русия разполага с достатъчно инструменти да убеди Армения, че единственият изход от положението е да намери решение с Азербайджан, което е просто – да напусне територията, да изведе войските, азербайджанците да се върнат по родните си места, "за да се опитаме отново да живеем заедно”.
Водещи
-
Васил Терзиев: В София се строят 16 нови детски градини и 3 ясли
ова е реален напредък – достатъчен, за да вдъхва увереност, но и ясен знак, че работата ни...
28.12 | 15:30
-
Гардиън: България влиза в еврозоната под сянката на дезинформацията
До 31 януари българите ще могат да плащат в левове и евро, като след това ще се приемат само...
28.12 | 14:45
-
"Заедно в час": Всеки седми студент учи за учител
Държавата инвестира огромен финансов ресурс в подготовка на учители, които образователната...
28.12 | 14:27
-
Не стойте на открито
Има опасност от падащи предмети. Влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен...
28.12 | 14:15
Най-четени
-
Мирослав Пешлов: Влизането в еврозоната не спира българите да пътуват
Турция и Сърбия са лидери за празниците
28.12 | 09:45
-
Обичаи, свързани с този ден
Освен това цялото семейство трябва да свърши нещо заедно, защото така всички членове ще бъдат...
28.12 | 10:30
-
Оранжев и жълт код за силен вятър в цялата страна
Облачността ще бъде променлива, но само на отделни места – главно в Североизточна България, ще...
28.12 | 09:30