Америка активира противоракетния си щит срещу Русия на 50 км от България 12.05 | 14:22

Москва бясна, Вашингтон уверява, че прихващащите ракети нямат бойни функции

От iNews.bg

САЩ активира днес противоракетния си щит над Европа, базиран във военновъздушна база в Румъния. Американската система за противоракетна, която ще бъде предоставена на НАТО, разчита на ракета-прехващач SM-3, предаде "Ройтерс".

Системата е разположена в американска авиобаза в румънското село Девеселу, намиращо се само на около 50 километра от българската граница. Там са инсталирани радар SPY-1 с 24 ракети. Системата е интегрирана с радарите на американските кораби с ПРО, които вече са разположени в Средиземно море.

Системата се основава на принципа, че с радари може да се засече изстрелването на балистична ракета, да се изчисли нейната траектория и да бъде атакувана с ракети и унищожена, докато е в най-високата си точка, преди да навлезе обратно в атмосферата.

От утре започва изграждането на аналогична база в Полша, която трябва да заработи през 2018 г.

Първоначалната цел на противоракетния щит в Европа е Старият континент да бъде предпазен от евентуално иранско нападение, но в новите условия има готовност той да бъде използван за защита при атака от която и да е друга държава, разполагаща с балистични ракети. В конкретния момент на "затопляне" на Студената война между Изтока и Запада, системата служи и като предпазен щит срещу евентуален ядрен удар от Русия.

Разполагането на щита предизвика бурни протести от страна на Москва, която твърди, че американската ПРО застрашава сигурността на Русия. От руското външно министерство вчера заявиха, че разполагането на противоракетния щит нарушава договора за ракетите със среден и малък обсег.

В отговор на руските твърдения, американската страна нееднократно подчертава, че става дума за прихващащи ракети, чието предназначение е отбрана, а не нападение.

Във връзка с вчерашните опасения, изразени от руското министерство на външните работи, от посолството на САЩ в Москва отново заявиха, че в системите няма да се използват настъпателни ракети.

"Прихващащите ракети няма да имат фугасна бойна част", заяви за "Интерфакс" пресаташето на посолството Уил Стивънс.

 

Водещи

Най-четени