Американците са патриоти? Не и когато става дума за петрол 01.10 | 08:45

Американски съд отхвърли обвиненията от страна на семействата на жертви от атентата срещу кулите-близнаци срещу Саудитска Арабия

От Беатрис Николoва

Американски съд отхвърли обвиненията от страна на семействата на жертви от атентата срещу кулите-близнаци срещу Саудитска Арабия, че страната е предоставяла финансова и материална помощ на "Ал Кайда", предаде CBC.

Позицията на окръжния съдия Джордж Даниелс е, че Саудитска Арабия има съдебен имунитет по отношение на предявения иск за изплащане на обезщетения от страна на роднините на загиналите в резултат на терористичния акт, както и от страна на застрахователите, покрили застраховките на убитите.

Съдията смята, че доказателствата на ищците не са доказали по категоричен начин, че Саудитска Арабия е подкрепяла активно терористичния заговор, при който преди 14 години загинаха 3000 души.

Съдът отказа да вземе под внимание показанията на Закариас Мусауи, известен като 20-тият похитителят", който твърди, че саудитски принц финансово го подкрепял и давал големи суми пари и на други дхихадисти.

"Ще приемем с уважение решението на съда", но ще обжалваме, каза Шон Картър, един от адвокатите на ищците.

 

Делата, заведени от близките на загиналите а атентата от 11 септември 2001 год., са започнали през 2002 г. и са за милиарди долари обезщетение срещу държави, банки и организации, които са подсъдими заради съмнения за подпомагане на "Ал Кайда". 

Отношенията на САЩ и Саудитска Арабия

В периода 1970-2002 год. Саудитска Арабия влага над 70 милиарда долара в " помощи за развитие” извън страната. Смята се, че основна част от средставата са вложени за пропагангиране и разширяване влиянието на Уахабисма сред другите форми на Исляма.

Възниква интензивен дебат, дали саудитските помощи и уахабизма са разпалили екстремизъм в страните получателки (счита се, че по своята същност Уахабизмът насърчава нетърпимостта и тероризма). Бившият директор на ЦРУ Джейсм Уулси го описва като "почвата , където "Ал Кайда" и подобните й терористични организации процъфтяват”. Въпреки това, правителството на Саудитска Арабия настоятелно отрича тези твърдения, както и обвиненията за "износ” на религиозен или културен екстремизъм.

В Арабския и мюсюлманския свят, страната се смята за прозападна и проамериканска и е дъгогодишен сътрудник на САЩ. Този факт, както и ролята на Саудитска арабия във войната в Персийския залив от 1991 год., особено разполагането на америскански войски на територията на Саудитска Арабия , подтикват развитието на враждебен отговор от страна на ислямското общество.

Поради това Саудитска Арабия в известна степен се дистанцира от САЩ и, например, отказва да подкрепи или участва в американската инвазия в Ирак през 2003 год.

Отношенията със САЩ се изострят още повече след събитията от 11 Септември. Американски политици и медии обвиняват правителството на Саудитска Арабия , че подкрепя тероризма и толерира джихад.

Според американския държавен секретар Хилари Клинтън , " Саудитска Арабия продължава да бъде финансова база за "Ал Кайада", Талибаните и други терористични организации. Донори от Саудистка Арабия продължават да бъдат най-големият източник на средства за сунитските грипировки по света

В началото на октомври Саудитска Арабия планира да намали цените на петрола, доставян в Съединените щати и Северозападна Европа. Саудитският петрол за американските и европейски клиенти ще падне с от 0,5 до 0,9 долара за барел в сравнение със стойността му през септември.

 

 

Водещи

Най-четени