Ангела Меркел отново на върха на Германия 23.09 | 07:54

"Желязната лейди" спечели трети канцлерски мандат

От Гергана Златкова

Ангела Меркел печели трети канцлерски мандат, показват предварителните резултати след днешния парламентарен вот в Германия.

Християндемократите на Ангела Меркел събраха 42% от гласовете, но няма да могат да сформират предпочитаната коалиция с досегашните си партньори – Свободните демократи, които не минават прага от 5%.  

Лявоцентристките Социалдемократи печелят 25% от гласовете. Другата интрига на днешните избори беше представянето на новата евроскептична партия "Алтернатива за Германия", настояваща за "контролирано разформироване" на еврозоната.

Тя е на границата с 4,9%. Зелената партия взема 8%, а левите – 8,5. Избирателната активност  е била висока – повече от 41%.

С резултатите от вота 59-годишната Меркел потвърди статута си на най-влиятелната жена в света. Тя е и първият лидер на голяма европейска държава, спечелил нов мандат въпреки финансовата и дълговата криза, която разтърси ЕС.

Каква коалиция ще сформира правителство е предмет на последващи политически преговори, но каквато и да е конфигурацията, не може да очакваме рязка промяна в отношението на Германия спрямо България. Това прогнозира левият евродепутат Ивайло Калфин за NEWS7. 

Според него все пак е възможна лека промяна в цялостната европолитика на бъдещото германско управление и то до голяма степен ще се предопредели от това с кого ще съумее да се коалира Ангела Меркел.

Водещи

Най-четени