Бежанците в Турция се отказаха да се връщат у дома, вече искат местно гражданство 21.07 | 18:12

Никак не са малко и онези от 3.5-те милиона там, които все още се стремят да достигнат Европа

От iNews.bg

Бежанците в Турция харчат под 2 долара дневно, работят нелегално, но повече от половината виждат бъдещето си в тази страна, а повечето от тях искат да получат и турско гражданство. В същото време обаче голям е процентът на мечтаещите за Европа, предаде БГНЕС. В момента сирийските бежанци в югоизточната ни съседка наброяват 3,5 млн. души, а турското правителство е инвестирало в издръжката им 25 млрд. долара.

Според проучване на Фондацията за човешко развитие и Института за социални изследвания IPSOS, огласено днес, 74% искат турско гражданство, 70% не владеят езика, използвани са като най-евтината работна ръка. Проучването е направено в периода 27 април – 20 май в 10 от градовете, в които са настанени 79% от всички бежанци (Истанбул, Шанлъурфа, Хатай, Газиантеп, Адана, Мерсин, Килис, Мардин, Бурса, Измир). Около 90% от живеещите извън лагерите притежават документи, като в източните градове с удостоверения за временен престой са 93%, в южните – 90%, в западните – близо 84 на сто.

Семействата им са 2 пъти по-многобройни от тези на местните турци. Месечният разход на едно семейство за храна, напитки и стоки за лична хигиена възлиза на 867 турски лири, на човек се падат 140 лири. Излиза, че покупателната способност на един бежанец е едва 1,33 долара, равно на близо 4,6 лири. Над 70% от сирийците твърдят, че условията на труд за тях са много по-лоши, отколкото за местните хора, но 52% виждат бъдещето си в Турция, а 45% се оплакват от дискриминация. Впечатление прави, че 42% искат да се настанят в Европа, а 44% твърдо не желаят това. Оптимизъм за бъдещето си изразяват 64%, 52% желаят децата им да се установят трайно в Турция. Бежанците нямат лични банкови сметки, едва 4% от тях имат такива, а под 2% имат кредитни карти. Според социолога Вурал Чакър финансовата изолация на бежанците задължително трябва да бъде премахната, но за да предприемат стъпки за частен бизнес, има твърде много пречки – временните документи за престой не се признават в банките и при липсата на достатъчни доказателства те не могат да отворят лични сметки.

Към момента 9 от 10 сирийци никога не са получавали социални помощи от турската държава, а само 6% от всички (180 000 души) се радват на редовно подпомагане. От живеещите извън бежанските лагери 9% или 270 000 души в градовете притежават карти от Червения полумесец. Едва 31% са регистрирани в трудовите борси, 50% от сирийските мъже не работят, едва 24% търсят работа. От жените само 8% работят, 9% се интересуват, но 73% нито работят, нито търсят такава възможност. Около 650 000 бежанци са трудово заети, 98% обаче работят нелегално.

Водещи

Най-четени