Бежанците сменят маршрута. Влизат в Европа през Черно море 21.02 | 19:50
Нови стотици хиляди мигранти от Африка и Близкия изток чакат пролетта, за да „атакуват” Стария континент

През следващите няколко месеца мигрантите, идващи в Европа, може да сменят рязко маршрутите си. Заради затягането на контрола по границите на Балканите, бежанците кроят планове да се откажат от старите пътища и да ги заменят с нови, за да се доберат до Стария континент и западните държави, които са значително по-предпочитани от тях. Такава информация е постъпила в германските разузнавателни служби, пише местното издание Welt am Sonntag.
Ако Македония реши да затвори окончателно границите си за прииждащите от юг бежанци, в такъв случай единият вариант пред тях е да започнат да пристигат на западния гръцки бряг и да се отправят към Албания. Другата им възможност е да се опитат след това да продължат по море към Италия.
Друг алтернативен маршрут за заобикаляне на Балканите е чрез преминаването на Турция по суша до северните й брегове и след това през Черно море, смятат германските разузнавачи. Според публикуваната статия с времето този път може да стане много популярен сред мигрантите. Въпросът обаче е докъде ще стигнат. Според германските служби вариантите пред тях са да се опитат да влязат в ЕС през Грузия или през Русия. Засега не е ясно обаче как ще бъдат посрещнати там. Особено при руснаците.
Не е ясно засега и дали България отново няма да бъде намесена, ако предположението на Германците се окаже вярно. Макар в момента да не чуваме за такива случаи, в началото на мигрантската криза българската брегова охрана сравнително често попадаше на лодки с бежанци, тръгнали от Турция през Черно море към България и Румъния. При евентуално възраждане на черноморския маршрут, изобщо не е ясно дали част от вълната няма да бъде насочена именно към нашия бряг. Дори и това да не се случи обаче плавателните съдове, с които бежанците пресичат Средиземно море, често са изключително неподходящи за целта или пък силно претоварени, което води и до честите инциденти с фатален край. И така остава въпросът дали на българските власти няма да им се наложи да вадят лодка след лодка от нашите води на Черно море, ако бежанския поток там се засили.
Паралелно с това със затоплянето на времето и успокояването на бурите в Средиземно море се чака ново засилване на мигрантския поток към Европа. В момента вълната не е толкова голяма, колкото през миналата година, но специалистите отдават това не толкова на предприетите от ЕС мерки, колкото именно на по-лошите атмосферни условия както в морето, така и на сушата. С настъпването на пролетта и най-вече лятото се очаква нова вълна бежанци да тръгне към Европа и става въпрос за стотици хиляди. Експертите допускат дори тя да бъде още по-голяма от миналогодишната. Според данни на европейската служба "Фронтекс” през 2015 г. до Стария континент са достигнали над 1.5 млн. бежанци, предимно от Близкия Изток и Северна Африка.
Водещи
-
Отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията
Александър Попов изобретява първия уред, който дава възможност да се приемат радиосигнали
07.05 | 14:10
-
Вълчев: Програмата по „Добродетели и религия“ ще е готова до септември
„Няма да се учи задължително религия и няма да има допълнителна натовареност“, обясни...
07.05 | 14:00
-
Гущеров наел частни детективи: Ще доказва, че Светлана се среща с мъже за пари
Това щял да използва срещу нея в съдебното дело за попечителство на децата
07.05 | 13:50
-
Страх в Хасково заради слух за списък с мишени на сексуално насилие
За списъка алармира майката на убитата Маги
07.05 | 13:40
Най-четени
-
Пеевски: Нищо не се случва в този парламент
07.05 | 10:15
-
Борисов: Няма да подкрепим отнемане на депутатски имунитети
Борисов направил допитване тази сутрин в парламентарната си група и решили да гласуват по...
07.05 | 10:45
-
Край Петрич рано тази сутрин е било регистрирано леко земетресение
Епицентърът е отчетен на около 16 км от Петрич и на 137 км от столицата София.
07.05 | 09:59