Безпрецедентно! Конгресът на САЩ зове Байдън да подаде оставка 29.06 | 17:20
По-рано редакционната колегия на американския вестник "Ню Йорк Таймс" призова президента на САЩ Джо Байдън да се оттегли от президентската надпревара, ден след лошото му представяне в дебата срещу Доналд Тръмп
Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън призова членовете на администрацията да накарат Байдън да подаде оставка. Републиканецът Майк Джонсън предложи на демократите да задействат 25-ата поправка на Конституцията, с която действащ президент може да се обяви за неспособен да изпълнява задълженията си.
Но Джо Байдън отвърна на критиките, като в пламенна реч заяви на поддръжниците си, че ще спечели преизбирането си през ноември, след като слабото му представяне в дебатите породи опасения относно кандидатурата му.
"Знам, че не съм млад човек, не ходя толкова лесно, колкото преди... Не дебатирам толкова добре, колкото преди", призна той. "Но знам какво знам, знам как да казвам истината [и] знам как да върша тази работа."
81-годишният г-н Байдън заяви, че вярва със "сърцето и душата си", че може да изкара още един мандат, докато ликуващата тълпа в Роли скандираше "още четири години".
Междувременно Тръмп проведе собствен митинг във Вирджиния само няколко часа по-късно, където приветства "голямата победа" в дебата, който според CNN е бил гледан от 48 милиона души по телевизията и още милиони онлайн. "Проблемът на Джо Байдън не е в неговата възраст", каза 78-годишният Тръмп. "Проблемът е в неговата компетентност. Той е крайно некомпетентен."
В Камарата на представителите Майк Джонсън заяви: "Нашите съперници виждат слабост в Белия дом, както и всички ние. Казвам това без удоволствие. Смятам, че ситуацията е много опасна. Бих помолил членовете на кабинета да погледнат в сърцата си". Той отбеляза, че разбира паниката в редиците на демократите, но става въпрос за цялата страна, чийто президент очевидно не е в състояние да си върши работата - и затова министрите и вицепрезидента трябва да действат.
Посочената поправка на американската конституция действа от 1967 г. Тя дава право на вицепрезидента и мнозинството от членовете на кабинета да обявят президента за неспособен да изпълнява задълженията си. Тяхното решение трябва да бъде подложено на гласуване от Конгреса - и то влиза в сила, ако бъде подкрепено от 2/3 от гласовете в двете камари.
До такава ситуация никога не се е стигало в историята на САЩ.
Редакционната колегия на американския вестник "Ню Йорк Таймс" снощи призова президента на САЩ Джо Байдън да се оттегли от президентската надпревара, ден след лошото му представяне в дебата срещу Доналд Тръмп, предадоха световните агенции. Под заглавие: "За да служи на страната си, президентът Байдън трябва да напусне предизборната кампания", медията, която симпатизира на демократите, зове Байдън сам да се откаже от надпреварата.
Макар да настоява, че 81-годишният Байдън е бил "възхитителен президент", либералното издание заключава, че на дебата той е изглеждал като "сянката на велик държавен служител" и би се впуснал в "безразсъдна авантюра", ако продължи кампанията си.
"Няма причина партията да рискува стабилността и сигурността на страната, като принуждава избирателите да избират между недостатъците на г-н Тръмп и тези на г-н Байдън", пише вестникът. "Твърде голям залог е просто да се надяваме, че американците ще пренебрегнат или ще омаловажат възрастта и немощта на г-н Байдън, които те виждат със собствените си очи", добавя нюйоркското издание.
На този етап кампанията на Джо Байдън декларира, че той ще продължи предизборната надпревара. Не се обсъжда възможността президентът на САЩ Джо Байдън да оттегли кандидатурата си за преизбиране и той планира да участва в дебата срещу републиканеца Доналд Тръмп през септември, заяви снощи говорителят на кампанията на Байдън, цитиран от Ройтерс.
Също снощи самият Байдън заяви, че възнамерява да победи съперника си от Републиканската партия и също не даде признаци, че обмисля да се откаже от надпреварата."Знам, че не съм млад човек. Не ходя толкова лесно, колкото преди, не говоря толкова гладко, колкото преди, не дебатирам толкова добре, колкото преди", каза Байдън на митинг един ден след директния сблъсък с Тръмп. "Нямаше да се кандидатирам отново, ако не вярвах с цялото си сърце и душа, че мога да се справя с тази работа. Залогът е твърде висок", заяви Байдън.
Водещи
-
Паричен хороскоп за всички зодии през ноември 2025
29.10 | 20:45
-
БНБ: Парите в обращение намаляха с над 2 млрд. лева
Причината е масовото освобождаване от налични спестявания и запаси заради приемането на еврото
29.10 | 20:30
-
КНСБ: Бюджет 2026 е на безхаберието към работещите
Любослав Костов заяви, че в петък синдикати излизат на протестна акция, а ако тя не даде...
29.10 | 20:15
Най-четени
-
Като вицепремиер Мария Габриел е правила опити за сваляне на санкциите от Пеевски и други
Това съобщи в кулоарите на парламента един от съпредседателите на "Демократична България"...
29.10 | 16:45
-
Борисов след оттеглянето на Киселова: Оставка не се гласува, днес подписваме коалиционно споразумение
Той бе запитан дали е имало напрежение с БСП. "Не виждам какво напрежение има", отговори той.
29.10 | 11:16
-
Хотелиери и ресторантьори в Банско изразяват сериозни притеснения, че преходът към еврото в полунощ на 1 януари може да доведе до хаос
Според нея промяната е логична, но моментът е неподходящ:
29.10 | 10:15
-
Нова магнитна буря ни удря до часове
Освен за човешкото здраве, магнитната буря може да доведе до временни смущения в техническите...
29.10 | 10:45