Белград: ЕС да пусне бежанците през Гърция и България, не през нас 28.10 | 12:32

Няма логика мигрантите да искат да са в държави от ЕС, а да не минават през страните-членки, казва Томислав Николич

От iNews.bg

Белград има идея за промяна в политиката на ЕС по отношение на мигрантите. Според сръбският президент Томислав Николич Брюксел трябва да определи конкретен маршрут, по който те да минават, а не това да се случва през който път си решат самите бежанци. И тъй като целта на мигрантите е да попаднат в държава от ЕС, предимно от Западна и Северна Европа. Поради тази причина Николич не намира логика в това мигрантският поток да преминава през държави, които не членуват в Евросъюза. Като Македония и Сърбия, например. Които, според него са били посочени от ЕС като маршрут за бежанците. Поради тази причина сръбският президент смята, че Брюксел трявба да промени политиката си и да пренасочи бежанския поток през страни членки. Според него най-подходящият вариант ще бъде те да преминават през Гърция и България.

"Именно ЕС установи този маршрут през Македония и Сърбия, които не се явяват членки на Съюза. Той с лекота може да смени пътя през Гърция и България – през страни, които са членки, към пет северни страни от Европа, към които се стремят бежанците", казва Николич, предаде БГНЕС.

Ако в Брюксел вземат сериозно предложението на сръбския президент, това би означавало още по-голям бежански натиск срещу България. Който и без това през тази година чупи рекорди. Статистиката сочи, че от началото на годината до момента у нас са влезли близо 17 хил. бежанци и по всяка вероятност до Нова година броят им ще прехвърли 20-те хиляди от м.г. В същото време центровете за настаняване както на МВР, така и на Държавната агенция за бежанците, са препълнени и свободни места няма. Такива се отварят единствено, когато някой от настанените реши сам да напусне или да избяга. И това са само легално пребиваващите у нас мигранти. А в същото време всеки ден полицията хваща по няколко десетки, а понякога и над 100, нелегални имигранти, пресекли незаконно границата ни и опитващи се да продължат нататък към Западна Европа. Какво ли ще бъде положението, ако България се превърне в официален маршрут за преминаване на бежанци? И колко ли пари ще струва това на бюджета?

Иначе Николич заявява, че Сърбия ще продължи да оказва подкрепа на мигрантите, докато за тях не се отвори път на територията на ЕС. "В момента в страната има достатъчно ресурси, търпение и разбиране, за да се вземат всички мигранти, идващи в страната. От самото начало ние знаем, че Сърбия е само транзитен пункт за тях", уточнява той.

В същото време по неговите думи Европейският съюз не помага на Белград в справянето с мигрантите. Президентът посочи, че Сърбия не е против отварянето на границите, но това би било странно, ако Австрия, Германия и други страни престанат да приемат мигранти. "Ние просто искаме ЕС да ни предупреждава за своите планове, ако има такива по отношение на миграцията. Ние не искаме помощи, просто ни е необходимо да знаем колко дълго и колко на брой мигранти ЕС ще вземе и кога ще спре да го прави", каза държавният глава на северозападната ни съседка.

БГНЕС припомня, че през септември ЕС обяви, че ще помогне на Сърбия с обучение на персонал и доставка на специално оборудване за по-добър контрол на мигрантския поток. В съобщение на Делегацията на ЕС в Сърбия се казва, че е подписан договор за 1 милион евро с Международната организация по миграция за осигуряване на техника на стойност 350 000 евро и обучение на сръбските власти. С това финансиране ще се обезпечи и разполагането на 50 чужди гранични полицаи от страни членки на ЕС.

Водещи

Най-четени