Берлин и Пекин с остри критики към Тръмп за спирането на парите за СЗО 15.04 | 12:50
Настоящата ситуация в световен мащаб с епидемии е зловеща, в критичен момент сме, казва Чжао Лицзян

Германия и Китай критикуваха решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да замрази финансирането на Световната здравна организация. Тръмп мотивира това си действие, като посочи, че СЗО се провалила в това да събира, проверява и споделя информация по прозрачен и навременен начин по отношение на коронавирусната пандемия, предаде БНР.
В отговор на това немският външен министър Хайко Маас предупреди че е погрешно "да се обвиняват другите" за коронавирусната криза.
"Обвиняването на другите няма да помогне ... една от най-добрите инвестиции е укрепването на ООН и преди всичко недофинансираната Световната здравна организация в разработването и разпространението на тестове и ваксини", написа Маас в Туитър.
Китайските власти пък посочиха, че са "сериозно загрижен" от решението на САЩ да спре финансирането на СЗО, и призоваха Вашингтон да изпълни задълженията си по време на коронавирусната криза.
"Китай сериозно е обезпокоен от съобщението на САЩ за спиране на финансирането на СЗО", заяви говорителят на китайското външно министерство Чжао Лицзян на редовен брифинг за пресата в сряда.
"Настоящата ситуация в световен мащаб с епидемии е зловеща. Това е в критичен момент. Това решение на САЩ ще отслаби капацитета на СЗО и ще подкопае международното сътрудничество срещу епидемията".
"Призоваваме Съединените щати да изпълняват сериозно своите отговорности и задължения и да подкрепят ръководените от СЗО международни действия срещу епидемията", посочи Чжао Лицзян и добави, че агенцията играе "незаменима роля" срещу пандемията.
Водещи
-
Извънредно! Потопът в "Елените" е отнел още един живот
Жертвите на адското наводненеие вече са четири
04.10 | 19:57
-
Разчистването във в.с. „Елените“ е в пълен ход
Стотици пожарникари, полицаи, спасителни отряди, доброволци и екипи на общината работят по...
04.10 | 18:00
-
US политик: Извънземните имат 5-6 подводни НЛО бази в дълбините край Бахамите
Тим Бърчет смята, че може да са там отдавна
04.10 | 17:40
-
Подобрява се обстановката в Монтанско, „Петрохан” е отворен за движение
Няма населени места без ток, а пътищата се почистват от паднали дървета и клони
04.10 | 17:20
Най-четени
-
Оглеждат състоянието на сградите в Елените и дали те са безопасни за обитаване
Областният кризисен щаб призовава гражданите да се въздържат от пътуване към засегнатия район
04.10 | 12:00
-
Елена Йончева: Преходната администрация в Газа трябва да е под егидата на ЕС или ООН
Нашите власти правят всичко възможно да върнат у нас българина, задържан с флотилията за Газа
04.10 | 11:20