Берлин се вдигна на протест, иска да гони бежанците 22.12 | 10:22
Отварят отново коледния базар, полицията вдигна блокадата и си тръгна

След атентата на коледния базар в Берлин, германската столица се вдигна на протест срещу бежанците. Снощи там се проведоха цели две демонстрации. Едната обаче беше контрапротест срещу тази, насочена против мигрантите. Участвалите в последната се обявиха категорично срещу политиката "на отворените врати" на канцлера Ангела Меркел. Те смятат, че именно това е причината за терористичните актове и нападения в страната, включително последния.
Подобни настроения са обзели голяма част от германия след атентата. Вчера българка, която живее от 12 години в северния град Кил, разказа как редица нейни познати там и в други градове вече не гледат с добро око на бежанците, а настроенията срещу тях стават все по-крайни. Някои дори са на мнение, че за терористи и атентатори трябва да има смъртни присъди. Но не смеят да го кажат, защото ще бъдат заклеймени като нацисти.
В същото време обаче има и германци, които продължават да подкрепят мигрантите. Именно такива се събраха на втория митинг в Берлин снощи. Те се противопоставиха на исканията на сънародниците си, събрали се да протестират срещу мигрантите. За щастие между сблъсъци между двата митинга, които се проведоха на едно и също място – пред сградата на канцлерството, не се стигна, предаде БНТ.
Междувременно стана ясно, че коледният базар, където бе осъществен терористичният акт, ще бъде отворен отново за посетители, предаде ТАСС. Полицията вече е приключила с огледите и снемането на доказателства и ще вдигне блокадата на площада. "Следствените мероприятия приключиха. Предаваме "Брайтшайдплац" обратно на жителите на Берлин", съобщиха местните органи на реда в Twitter. Засега обаче не е ясно дали павилионите на базара ще бъдат отворени отново и дали изобщо ще има кой да ги посети.
Водещи
-
Реджеп Ердоган: Путин и Зеленски все още не са готови за лидерска среща
Загриженост за ситуацията в Газа
02.09 | 17:20
-
Здравните власти в Румъния регистрират съществено нарастване на случаите на COVID-19
Националният институт за обществено здраве съобщи, че през седмицата 18-24 август са били...
02.09 | 16:45
-
Трамвай дерайлира при гара „Подуяне“ в София
Причините за инцидента все още се изясняват.
02.09 | 16:30
-
Още три села от община Плевен – Ясен, Опанец и Буковлък, се включват към населените места, за които вече е обявено бедствено положение заради безводието
Засилени проверки и доставка на бутилирана вода
02.09 | 16:10
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00