Бесарабските българи отпразнуваха Коледа според нашите традиции 12.01 | 20:30
Ентусиасти от нашата страна посети сънародниците ни в Тараклия, занесоха им и подаръци
На 6 януари българската общност в град Тараклия, Република Молдова, отбеляза Рождество Христово. Нашите сънародници там празнуват по стар стил, както и местните християни. По този повод делегация от трима души от България уважи празненствата и се включи в коледуването в Тараклия. Нашата група се състоеше от представители на фондация "Бъдеще 2008", град Силистра, активно работеща за съхраняването на българщината сред сънародниците ни в Румъния, Молдова и Украйна както и на Асоциацията на българите по света от град Добрич.
В читалището на Тараклия, където около 75% от населението е българско, коледарската традиция се поддържа жива от неговия председател - Иван Боримечков. Под ръководството му и през тази година за Рождество беше сформирана коледарска група, изпълняваща български коледни песни. Навръх празника групата, начело с Боримечков, коледува в кметството на Тараклия и беше приета лично от градоначалника Сергей Филипов. Българската делегация също присъства там и се срещна с него, а от страната на силистренската фондация бяха поднесени голям брой подаръци - български флаг, българска илюстрована туристическа карта и учебно помагало по българска история. Такова дарение беше направено и за читалището в Тараклия.
Освен при кмета, делегацията от България заедно с местните коледари посетиха и районния съвет в града и районния управител на Тараклийски район - Кирил Татарчев. Той също получи голямо българско знаме от неправителствената организация от Силистра. Вечерта на 6 срещу 7 януари представителите от България заедно с коледарите от Тараклия изпълниха българския обичай коледуване в над 30 къщи в града.
На 9 януари като част от коледния празничен календар в Тараклия се състоя и традиционният музикален конкурс "Золотой голос Тараклии" (в превод "Златният глас на Тараклия"), имащ своя еквивалент и в България. В него участие взеха 20 деца от града и околностите. На всички участници в конкурса бяха раздадени български флагчета от председателя на фондация "Бъдеще 2008" с пожелание за бъдещи успехи.
Водещи
-
Радев за плана на Тръмп: Преговорите са единствената възможност да млъкнат оръжията
Коалиция „Магнитски“ бърка в джоба на българите и налива пари в Украйна
25.11 | 17:00
-
Гущеров-младши мечтае за развод със Светлана
Вече нямам чувства към нея, категоричен е той
25.11 | 16:45
-
Европейски съд: Страна от ЕС трябва да признае гей брак, сключен в друга държава членка
Съдът подчертава, че „такова отказване противоречи на законодателството на ЕС“
25.11 | 16:30
-
През декември можете да смените личния си лекар
Вижте как всеки здравноосигурен българин може да избере нов джипи, като процедурата става...
25.11 | 16:15
Най-четени
-
Доналд Тръмп спря финансирането за Украйна
Вашингтон подготвя мирно споразумение, иска незабавен край на войната
25.11 | 11:15
-
Губим платен годишен отпуск: Имаме месец да си вземем дните 2
Отваряме една скоба. Говорим за над 40 дни – за хората, които по договор имат 20 дни платен...
25.11 | 12:30
-
Конкуренция от Африка фалира заводи в Русе
Според браншовата организация, евтиното производство в трети страни често е за сметка на...
25.11 | 11:00
-
Българският спортен тотализатор да се отдаде на концесия за 15 години, предлагат депутатите
Законът за държавния бюджет ще бъде разгледан на второ четене в пленарна зала този четвъртък.
25.11 | 11:30