Биг брадър за пътническите самолети 11.11 | 20:33
Гражданските полети да се следят всяка секунда от сателити

Въвеждане на специална сателитна система, която да следи в реално време всеки граждански самолет, докато се намира във въздуха, поиска ООН. Идеята е по този начин да се предотвратят инциденти с изчезване на самолети, каквото се случи с малайзийския полет MH 370, който радарите загубиха над Индийския океан и все още не е намерен. Новата система ще позволи гражданските самолети да се следят във всяка една секунда и абсолютно навсякъде, без да се губят в т.нар. "мъртви" зони за радарите като районите около полюсите, над океаните и на други подобни места.
В тази връзка днес на своето заседание Международният съюз по телекомуникации (МСТ), който е член на Групата за развитие на ООН, прие решение за резервиране на определени радиочестоти, по които самолетите ще предават данни за местонахождението си. На 1087.7-1092.3 MHz гражданските рейсове автоматично ще предават на спътниковата GPS система своите координати. "Отделените от нас специални честоти, на които космическите апарати ще получават сигналите от самолетите, ще позволят да следим тяхното движение и местоположение във всяка една точка без изключение", обяснява един от ръководителите на МСТ Франсоа Ранси, предаде ТАСС.
В момента движението на пътническите самолети се следи единствено от радарни системи, разположени на земята. Това е и причината по планетата да има точки, които радиолокаторите не могат да обхванат. Така всеки ден хиляди самолети за определено време не могат да бъдат позиционирани от наземната система. Не са рядкост и случаите, в които не е ясно дали някоя машина не се е разбила, докато е летяла в такава "сляпа" зона, както се случи с полет MH 370 миналата пролет. Въвеждането на сателитна система за следене на пътническите самолети в реално време е създадена именно по молба на малайзийското правителство след инцидента с въпросния полет.
Водещи
-
Meteo Bulgaria: За нищо на света НЕ ПАЛЕТЕ ОГЪН!
Междувременно от "Зелени Балкани" преброиха изгорели 32 бели щъркела и 6 костенурки.
08.08 | 17:59
-
НЗОК започна беседи за здравните права в домовете за възрастни хора
На тях специалисти ще обясняват какви са здравноосигурителните права на живеещите в тях, а...
08.08 | 17:40
-
Няма точен график за доставката на изтребителите F-16 за България
Планирането на полетите от САЩ до България на нашите самолети F-16 Block 70 е сложен и...
08.08 | 17:20
-
Бойко Димитров: Екипът на Васил Терзиев не се е разпаднал
"Още в началото на мандата в Столична община бяхме наясно, че ще сме в много трудна ситуация и...
08.08 | 16:59
Най-четени
-
От днес, 8 август, цените на стоките и услугите в България трябва да са представени в две валути – и в лева, и в евро
Етикетите трябва да показват с еднакъв шрифт двете цени, но няма изискване коя да е водеща –...
08.08 | 09:59
-
Европа е застрашена от нов смъртоносен наркотик в пъти по-силен от хероина и фентанила
Пред бТВ Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" в Агенция Митници, заяви, че...
08.08 | 12:59
-
Константин Динчев се присъединява към екипа от водещи в bTV Новините
Телевизионният журналист Константин Динчев се присъединява към утвърдения екип от водещи в...
08.08 | 13:30