Бокова поздрави колумбийския президент за Нобеловата награда 07.10 | 17:00
Бунтовниците в страната поискаха мир, след като разбраха за премията на Хуан Мануел Сантос
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова поздрави специално новият носител на Нобеловата награда за мир – колумбийският президент и приветства връчването на престижния приз точно на него. "Решението на Нобеловия комитет да отличи усилията на президента Хуан Мануел Сантос Калдерон и историческата инициатива на Колумбия за постигането на мир е мощен призив към обединението в името на мира по целия континент и целия свят", пише в поздравителния адрес Бокова.
В писмото си тя подчертава, че получаването на премията от Колумбия – страна, измъчена от половинвековна война, огромни бежански потоци и страдащо население, показва, че постигането на мир е възможно. "Тази награда също отдава заслуженото за проявеното мъжество и упористостта на президента Сантос, а също и на всички онези, които се стремят към мир и крачка по крачка лекуват раните на страната, които се стремят всеки ден към мира. Това е и надежда и послание към всички държави отново да потвърдят своята подкрепа за мира", пише още Бокова, предаде ТАСС. Тя отбелязва още, че ЮНЕСКО подкрепя народът на Колумбия и организацията винаги е готова да помогне на колумбийците.
По-рано днес лидерът на колумбийските бунтовници от ФАРК (Революционни въоръжени сили на Колумбия) Тимолеон Хименес заяви по повод удостояването на президента на Колумбия с Нобелова награда за мир, че единствената награда, на която партизаните държат, е мирът.
"Единствената награда, към която се стремим, са мир и социална справедливост за Колумбия, без десни паравоенни групи, без отмъщение срещу левите бунтовници или лъжи. Нека има мир.”, написа Командирът на ФАРК в Twitter, предаде БГНЕС.
Истинското име на Тимолеон Хименес е Родриго Лондоно и направи впечатление, че Нобеловият комитет не го определи за получател на наградата за мир редом с президента Хуан Мануел Сантос.
Водещи
-
Топ астролог: През април 2026-а пламва война в Азия
Точно между март и юни догодина Юпитер показва развитие за България
04.11 | 20:30
-
Цветанов: Бойко не е този Борисов, който беше в началото и до 2018-19 г.
Румен Радев може да има 100-110 депутати, коментира бившият вътрешен министър и...
04.11 | 20:15
-
Торбьорн Торнквист, "Гънвор": Руският петрол ще намери купувачи въпреки санкциите
Винаги се случва по някакъв начин, заяви главният изпълнителен директор
04.11 | 20:00
Най-четени
-
От януари 2026 година таксата за издаване на лична карта ще бъде 30 лева
Документите за самоличност могат да бъдат подменени и преди изтичане срока на тяхната валидност
04.11 | 12:15
-
"Топлофикация София" започва днес поетапното пускане на отоплението в столицата
Изисквания към клиентите
04.11 | 08:30
-
Безплатни профилактични прегледи при уролог ще се проведат утре в Русе в подкрепа на мъжкото здраве
Психолози се включват за първи път
04.11 | 10:30