Борисов и Чолош: Пазим си границите като шенгенски държави, а не ни приемат 01.06 | 14:44
Засилваме военните учения в Черно море, ще се борим заедно за отпадане на визите за САЩ и Канада

България и Румъния пазят отлично границите си, голяма част от които са и външни за ЕС. Въпреки това обаче засега двете държави не ги приемат в Шенген. Около това мнение се обединиха по време на днешната си среща нашият и румънският премиер Бойко Борисов и Дачиан Чолош. Според министър-председателя на северната ни съседка ние опазваме външните си граници все едно сме в шенгенската зона. "Понеже България си свършва много добре работата, това е голямо предимство за ЕС и Румъния", отбеляза Чолош, цитиран от БГНЕС.
Румънският премиер отбеляза още, че с Борисов са разговаряли и за стъпките, които са започнали да правят за отпадането на визите за румънските и български граждани за Канада. Той добави и че само преди няколко дни се е подписал договор за построяване на междусистемната връзка под Дунав. "Работата трябва да е готова до края на есента, за да може да създадем мрежа за дистрибуция пренос на газ в региона. Ще продължим разговорите си в рамките на двете правителства”, обеща Чолош.
На свой ред Борисов също подчерта, че България и Румъния се справят по-добре от много шенгенски държави с опазването на границите. Във връзка с приемането на двете страни в Шенген той заяви, че се надява тази несправедливост към нашите държави скоро да отпадне. По отношение на борбата за отпадането на визите за българи и румънци, пътуващи в САЩ и Канада, Борисов обясни, че се подготвя съвместно писмо, в съставянето на което ще участват наши и румънски министри.
От друга страна Борисов коментира, че като членки на НАТО България и Румъния могат да провеждат и съвместни учения на територията на Черно море и да направят така, че военните на двете страни да имат максимално сближени, тактически и подобни военни учения. "В тази посока мисля, че сме добре. Продължаваме срещите, които провеждахме преди с предшественика на Дачиан Чолош”, каза още премиерът и добави, че е възможно август или септември в България да се проведе съвместно заседание на правителствата на двете държави.
Водещи
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
-
КНСБ потвърди: Основните заплати на шофьорите в градския транспорт се вдигат с 300 лв.
Става ясно, че в резултат на проведения разговор, държавата ще отпусне допълнителни средства в...
19.05 | 16:30
-
Смъртността в България е най-високата в Европа, а детската смъртност е 1,5 пъти по-висока в сравнение със средните стойности за Европа
Това показват най-новите данни за смъртността и продължителността на живота в България,...
19.05 | 16:17
-
Терзиев: Свидетели сме на поредния епизод от сериал - създаване на проблем, решаване на проблем
Реалните проблеми в транспорта в столицата са:
19.05 | 15:59
Най-четени
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15