Британски министър обвини богатите, че прикотквали източноевропейски работници 06.03 | 12:47

Заможните англичани имали полза от имигрантите

От Христина Рафаилова

Във Великобритания не само движението е на обратно. Някои разбирания, за които си мислим, че са всевалидни в световен мащаб, на Острова явно имат съвсем друг смисъл.

Консертваторите  по цялото земни кълбо са защитниците на  заможните и имащите. Новият министър по имиграционните въпроси на Англия Джеймс Брокеншайър, който е от редиците на торите, обяви война на богатата градска средна класа  и големите компании  и ги обвини за проблемите, които страната има с пришълците. 

Според него именно богатите имат полза от пристигането на чужди работници на Острова за разлика от обикновените трудещи се англичани, информира Telegraph.  

Мнението на новия член на кабинета най-вероятно е свързано с предстоящите избори. От медията коментират, че целта на  Брокеншайър  е да консолидира позицията на  партията си с  мнението на  работническата класа, която е най-върлият противник на имиграцията. Представителите на тази прослойка са  и най – многобройните привърженици на крайнодясната Партия за независимост на Найджъл Фараж, която дава заявка за победа на предстоящия вот. Лидерът на политическата сила е една от ключовите фигури в кампанията срещу източноевропейците във Великобритания.

"От твърде дълго време ползите от чужденците се "обират" от работодатели, които искат  евтина работна ръка. Плодовете на имиграцията се берат и от богата средна класа, която има нужда от евтини стоки и услуги, които не се доставят от  усърдно работещите британци", заявява министърът. 

Брокеншайър наследи поста от Марк Харпър, който подаде оставката си, след като се оказа, че е наел за чистачка нелегална имигрантка. Харпър стана известен с кампанията си срещу пришълците, в която  ванове обикаляха по гетата и призоваваха имигрантите да се върнат в собствените си страни. 

В подкрепа или не на твърденията на  новия министър редица експерти и бизнесмени твърдят, че Острова има нужда от постоянен приток на имигранти, за да се задоволи глада за от професионални кадри и да се даде тласък на икономическия растеж. 

Основните притеснения на останалите поданици на кралицата са, че след отпадането на трудовите ограничения за българи и румънци, страната ще бъде залята от източноевропейци. Това от своя страна щяло да доведе до намаляване на заплатите и увеличаване на цените на жилищата. Също така масовата имиграция щяла да натовари социалната система на страната. 

Водещи

Най-четени