Британското МО пусна ВИДЕО на лазерното оръжие DragonFire 12.03 | 19:15
То е предназначено за въздушни цели
Британското министерство на отбраната публикува видео от работата на лазерното "оръжие на бъдещето" DragonFire, стрелящо по въздушни цели.
Първото британско лазерно оръжие, наречено DragonFire, беше успешно изпробвано за сваляне на движещи се със скоростта на светлината дронове през февруари, съобщи тогава министърът на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс в социалната мрежа Х (Twitter).
DragonFire е толкова точен, че може да уцели монета от 450 грама (1 паунд) от разстояние един километър, се посочва в изявление на Министерството на отбраната на Обединеното кралство. Максималният му обсег обаче е класифициран като отбранителна тайна.
Освен това оръжието е и много евтино. Експлоатацията му струва по-малко от 10 паунда (23.13 лева) на изстрел, което е доста по-малко от хилядите паунда, необходими за прихващане на дрон в Червено море, например.
Разработването на DragonFire изискваше инвестиция от 100 млн. паунда (231.33 млн. лева), но единичната му цена е много ниска.
Изстрелването на DragonFire в продължение на 10 секунди е равностойно на разходите за използване на типичен радиатор само за един час, посочва Министерството на отбраната на Обединеното кралство, докато разходите за изстрелване на ракета могат да достигнат 200 000 долара (364 820 лева), отбелязва "Фокус".
Watch the first ever video of the UK’s laser weapon DragonFire
— Rt Hon Grant Shapps MP (@grantshapps) March 11, 2024
Newly declassified footage shows the power of the laser to cut down targets at the speed of light. pic.twitter.com/q5BBAx3P1t
Водещи
-
Стотици близки, приятели и почитатели изратиха Калин Терзийски в последния му път
"Моят човек тръгна", лаконично кратка бе в скръбта си Ивана - майката на детето му и жената,...
24.01 | 18:00
-
В България вечеряме в ресторант за 40 евро, в Швейцария за 160
Статистика сравянва тристепенно меню в европейски градове
24.01 | 17:20
-
Огромна зимна буря минава над Северна Америка
Код за опасно време в 16 щата за 170 милиона американци
24.01 | 16:59
Най-четени
-
България внася 9 пъти повече зеленчуци и 5 пъти повече плодове, отколкото изнася
Само за първите осем месеца на миналата година у нас са влезли над 68 хиляди тона домати,...
24.01 | 11:00
-
Край на смяната на левовете в евро в чейндж бюрата
Това става ясно от изменения в наредбата, публикувана в Държавен вестник
24.01 | 10:00
-
Ген. Атанасов: Цяла Западна Европа знае, че Румен Радев е адепт на Путин
Няма никакви условия нашата коалиция да си сътрудничи с него, категоричен е лидерът на ДСБ
24.01 | 11:40