Брюксел иска от държавите членки строги мерки срещу чумата по свинете 26.09 | 10:49

Засега не постигаме резултатите, които искаме да постигнем, казва Фил Хоган

От iNews.bg

Върховният представител на ЕС по въпросите на земеделието призова държавите-членки на ЕС да изготвят по-строги мерки за ограничаване разпространението на африканската чума по свинете след последното избухване в Белгия. Европейският комисар по земеделието Фил Хоган приветства решението на Белгия да постави под карантина регион, в който голяма част диви свине умряха от вируса и превантивно бяха заклани 4 000 домашни прасета. Разговаряйки с репортери след срещата на министрите на земеделието в Австрия, Хоган припомни, че избухването е започнало в Източна Европа и че досега са били засегнати девет държави-членки, предаде БГНЕС.

"Ние не постигаме в момента такива резултати, каквито бихме искали или бихме могли да постигнем. Нуждаем се от сътрудничеството на всички държави-членки", каза той, цитиран от АФП. "Сега трябва да погледнем много сериозно на разпространението на тази болест и да предприемем по-сериозни мерки в някои държави-членки, отколкото досегашните мерки за биологична сигурност. Готови сме да помогнем на всички държави-членки, които искат да потърсят съвет, които искат да потърсят подкрепа чрез съфинансиране, за да предотвратят тази болест, която представлява както заплаха за поминъка на земеделските производители, така и заплаха за търговията със свинско месо в Европа", каза Хоган.

Той отбеляза, че избухването е започнало в балтийските държави и се е разпространило в Полша, Румъния и Чехия, преди да стигне по някакъв начин до Белгия. За да предотвратят разпространението на вируса, открит на 13 септември, белгийските власти наредиха превантивно клане на прасета в южната част на страната. Земеделските производители ще бъдат компенсирани отчасти от Белгия и отчасти от Европа, но болестта може да застраши една индустрия, която поддържа 15 000 работни места.

Вирусът на африканската чума по свинете, който е ендемичен в части от Африка и Азия, не е опасен за хората, но е фатален за домашните и дивите свине. Десет страни извън ЕС вече са забранили вноса на белгийско свинско месо, но вътрешният пазар на ЕС е много по-важен за индустрията.

Водещи

Най-четени