Брюксел разследва TikTok за намеса в румънските избори 17.12 | 15:00
Какво предизвика разследването?

Европейската комисия започна официално разследване срещу социалната платформа TikTok за предполагаема намеса в президентските избори в Румъния. Проверката се извършва по силата на Закона за цифровите услуги на Европейския съюз.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен коментира случая: "Трябва да защитим нашите демокрации от всякакъв вид външна намеса. Винаги, когато подозираме такава намеса, особено по време на избори, трябва да действаме бързо и твърдо".
Какво предизвика разследването?
На 24 ноември проруският кандидат Калин Джорджеску неочаквано спечели първия тур на президентските избори в Румъния. Това предизвика сериозна тревога в страната - член на НАТО и Европейския съюз, която споделя граница с Украйна.
Конституционният съд на Румъния впоследствие анулира изборния процес, като постанови, че той е бил "белязан от множество нередности и нарушения на изборното законодателство". Решението дойде след разсекретяването на разузнавателни документи от президентството, разкриващи детайлни обвинения срещу Джорджеску и Русия, включително данни за "масирано" популяризиране в социалните медии и кибератаки.
Фокус на разследването
Европейската комисия ще съсредоточи вниманието си върху няколко ключови аспекта:
- Системите за препоръчване на съдържание в TikTok
- Политиките на платформата относно политическите реклами
- Управлението на платено политическо съдържание
"След сериозни индикации, че чуждестранни участници са се намесили в румънските президентски избори, използвайки TikTok, сега щателно разследваме дали TikTok е нарушил Закона за цифровите услуги, като не се е справил с подобни рискове", допълни фон дер Лайен.
Това е третото разследване, което Европейската комисия започва срещу китайската платформа. При доказани нарушения TikTok рискува глоба в размер до 6% от годишния си глобален оборот.
Водещи
-
Борисов:Четири години нямаше дори План за възстановяване
На въпрос как ще отговори на критите на президента Румен Радев той отговори:
18.06 | 10:43
-
Съпредседателят на ПП Кирил Петков с коментар за aнтикорупционната комисия и други актуални теми
"Бях в Прага, където имаше много хора от ЕК и ЕП, които се чудят защо най-бедната държава в ЕС...
18.06 | 10:30
-
София: При санитарен минимум 80 спешни екипа, ние имаме 10-12
„На дневното дежурство в този ден са били 10 линейки и на нощното са били 10 линейки“, каза...
18.06 | 10:18
-
Розовата и хималайската сол заплашват здравето на българите
Особена грижа за бременните
18.06 | 09:59
Най-четени
-
Самолетът с българските граждани, евакуирани от Израел, успешно кацна на летище "Васил Левски"
Операцията по евакуация
18.06 | 08:30
-
Започват националните външни оценявания в края на седми клас с изпита по български език и литература днес
Практически задачи и оценяване
18.06 | 08:44
-
Служители на МВР и граждани се събират в сряда във Варна в подкрепа на двамата си колеги
По категоричен начин е установено, че концентрацията на кокаин в кръвта на починалия е била...
18.06 | 09:14