Бундестагът гласува за въоръжаване на Украйна 28.04 | 15:46
Германия ще изпрати тежки оръжия, за да бъде отблъсната руската агресия

Германският парламент (Бундестагът) гласува да се изпратят тежки оръжия за Украйна, с което подкрепи промяната на курса на правителството по този въпрос, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Решението бе взето от 586 депутати, а 100 гласуваха против, при седем въздържали се. Управляващата коалиция бе подкрепена по този въпрос от основния опозиционен блок на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) на бившата канцлерка Ангела Меркел.
Германия първоначално отказваше да изпраща всякакво нападателно оръжие на Украйна, а по-късно избягваше да изпраща тежко военно оборудване като бронирани машини.
Под натиск както в страната, така и от съюзниците, правителството на канцлера Олаф Шолц тази седмица даде съгласие да се позволи на Украйна да закупи германски оръжия и подкрепи размяната на въоръжение със съюзници, които от своя страна изпращат тежки оръжия на Киев.
Германия вече е изпратила на Украйна близо 2500 зенитни ракети, 900 гранатомета и милиони боеприпаси, включително ръчни гранати и мини, съобщи ДПА. Сега Берлин планира да даде бронирани машини на Словения за заместване на танковете от съветската епоха, които страната изпраща на Украйна. Освен това Германия ще изпрати минохвъргачки директно на Киев и ще му позволи да закупи нов модел самоходни бронирани зенитни оръдия.
Германски компании са поискали също да изпратят на Украйна 108 танка "Леопард", 100 бронирани машини "Мардер" и 100 гаубици.
КРЕМЪЛ ЗАПЛАШВА
Доставките на оръжия за Украйна създават опасност за европейската сигурност, заяви днес Кремъл, след като британската министърка на външните работи Лиз Тръс отправи нов призив на Киев да бъдат доставяни още тежки оръжия, предаде БТА, като се позова на Франс прес. "Тази тенденция Украйна да бъде наводнявана с оръжия, и то с тежки оръжия, застрашава сигурността на континента и провокира нестабилност", каза пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Британската външна министърка заяви вчера, че на Украйна трябва да бъдат доставяни още тежки оръжия и самолети, като подчерта, че сега е времето да бъде проявена смелост в борбата с Русия, която нахлу в Украйна на 24 февруари. "Тежки оръжия, танкове, самолети - трябва да се поровим в складовете си, да ускорим производството, трябва да направим това", призова Лиз Тръс.
Водещи
-
Хирургически операции за намаляване на ръста са новата тенденция в клиниките в Турция
Хирургически операции за намаляване на ръста са новата тенденция в клиниките в Турция, една от...
25.08 | 17:20
-
Бебе на около месец и половина е починало в дома си в Царево
Аутопсия е доказала, че детето е починало от сърдечна недостатъчност и пневмония.
25.08 | 16:59
-
Медицинският хеликоптер с 4-годишния Мартин на борда кацна на площадката на столичната болница "Света Екатерина"
Екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха извърши успешно мисия от Сливен до...
25.08 | 16:45
-
Около 70 хиляди нуждаещи се от подкрепа ще продължат да получават безплатен топъл обяд и след 30 септември тази година
Управляващият орган на програмата полага усилия мярката "Топъл обяд" да продължи и след 31...
25.08 | 16:30
Най-четени
-
Черноморският Тюлен-монах се завръща!
Радостната новина съобщават от страница във Фейсбук
25.08 | 12:30
-
"Спаси София": Можем да обобщим, че София не е готова за въвеждане на еврото
Това заяви общинският съветник от "Спаси София" Гергин Борисов преди извънредното заседание на...
25.08 | 12:15
-
1000 евро глоба за събиране на мидички?
Правила в туризма винаги е имало, тази мярка съществува отдавна
25.08 | 14:00
-
Стилияна Николова спечели общо пет медала от Световното първенство по художествена гимнастика в Рио де Жанейро
Световна шампионка на обръч стана бронзовата медалистка София Рафаели (Италия) с 30.650 точки,...
25.08 | 09:59