Буяр Османи: Договорите с България и Гърция са решили споровете за държавните ни атрибути 08.10 | 11:35

Страната е поела ангажименти, които трябва да изпълни, казва македонският външен министър

От iNews.bg

Преговорната рамка не трябва да бъде платформа за решаване на двустранни въпроси. За тази цел има подписан Договор за добросъседство, който прецизно определя и инструментите, и рамката как да бъдат решени тези въпроси. Това заяви министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, който на 9 октомври пристига на официално посещение в София и ще разговаря с министър Екатерина Захариева по актуалните въпроси на двустранните отношения.

"Въпросите за държавните атрибути са решени с Договора за добросъседство, с Преспанския договор и с други международни документи”, подчерта Османи в интервю за ТВ 24, предаде БГНЕС.

Ръководителят на македонската дипломация обясни, че страната му има поети ангажименти, които трябва да бъдат изпълнени, но онова което "създава безпокойство у нас, е, че се отварят въпроси, които са затворени от Преспанския договор ".

Този документ е важен международен договор, в който са дефинирани определени решения и все още е в начален стадий на прилагане. Той определи двустранния договор с Гърция като "все още е уязвим” и подчерта, че за него трябва да се полагат грижи, а не да се отваря или да се обсъждат вече потвърдени от него решения. Според Османи, трябва да се интензифицира политическият диалог, тъй като винаги, когато има определена дистанция в общуването или забавяне в общуването, се създава празнина, която се запълва с предразсъдъци и конспиративни теории.

"Интензивна политическа комуникация. Аз заминавам в петък, очаквам и с премиера Заев да имаме скоро среща. Очаквам и комисиите да се срещнат през следващите дни или седмици и да се върне една нормална атмосфера в общуването”, каза министърът. Той изрази мнение, че България и Македония имат достатъчен потенциал да стопят различията помежду си. Османи напомни, че страната навлиза във втората фаза от процеса на присъединяване към ЕС и предстои да започне, а не да завърши преговорите.

"Очаквам в европейски дух и добра воля да преодолеем тези различия”, каза още той. Относно впечатленията на България, че не се изпълняват в достатъчна степен поетите в Договора ангажименти, Османи уточни, че има разлика в очакванията за динамиката на срещите на комисиите. Според едни 9 срещи за 20 месеца не са за подценяване. "Ако сравним това със срещите с комисиите между Германия и Франция и Полша, които са се срещали веднъж годишно, нашите девет срещи са добър резултат… Дали това е малко или много, зависи от очакванията”, подчерта македонският външен министър. Той заяви, че очаква първото междуправителствено заседание с ЕС да се проведе през декември.

Водещи

Най-четени