Българите в Румъния отбелязаха подобаващо Лазаровден 11.04 | 09:51

Българската общност в румънското село Алуниш е на прага от пълна асимилация

От Ивайло Ангелов

В село Алуниш, намиращо се в близост до Букурещ, местната българска общност за поредна година отбеляза Лазаровден според традициите. Голям процент от населението на селото е с български произход, но нашият език там се говори и пази единствено от възрастното поколение над 60 години. До проблема води и неизучаването му в местното училището. Така хората с български произход в селото са на прага на тотално асимилиране и претопяване – тенденция, валидна за огромна част от етническите българи в Румъния.

В селото съществува българско дружество "Лазар" с председател Тодор Арангел. На него се дължи фактът, че този празник продължава все още да се отбелязва. Малките момичета от селото пяха песни на български въпреки, че те самите не владеят езика, заради напредналата и почти финална фаза на асимилация, в която са. Една от причините за тази негативна тенденция е тоталната незаинтересованост на българската държава през последните над 100 години по отношение на българската общност в северната ни съседка и липсата на адекватна стратегия и визия за взаимоотношенията с диаспората ни там.

Последиците от това се забелязват не само в изчезващия български език, а и във все по-отчетливото изчезване на българското самосъзнание сред тези хора. Традицията за обикаляне на къщите в селото беше спазена и тази година. Подаръци за децата бяха дарени от името на община Мъгуреле, част от която е и село Алуниш. За местната общност от хора с български произход и съответно за дружество "Лазар" това е единственият празник и културно мероприятие, организирано за цяла година. За отбелязване е и фактът, че на скромното тържество не присъства нито един български дипломат или политик.

Водещи

Най-четени