Българите в САЩ ще могат да полагат шофьорски изпит на български език 26.05 | 11:00
Генералното ни консулство в Чикаго подготвя и осъвременен превод на „До Чикаго и назад”

Скоро изпитът за шофьорски книжки в щата Илинойс ще може да се взима и на български език. Генералният консул Светослав Станков обяви пред Нова тв, че се подготвя ново двуезично издание на пътеписа "До Чикаго и назад" със съвременен превод на английски език.
"До момента аз съм провел предварителни разговори със секретари на щата, обяснил съм, че тук живее най-голямата българска общност в Америка, която заслужава нейният език да бъде признат като един от официалните, на които може да се взима изпита за шофьорски книжки. Изключително позитивно беше посрещната тази моя инициатива. Доколкото разбирам сега и други големи общности са се включили към тази инициатива”, разказва Станков.
Както и с предишни подобни инициативи, ще са нужни писма от обществените, образователните и културни организации на българската общност в щата, които да подкрепят инициативата. "Това, което аз искам да кажа на лидерите на българската общност, е, че това не е работа за сам човек, за един генерален консул, и разчитам на тяхната подкрепа. Ще организираме лидерски срещи и там ще координираме общите ни действия, така че местните власти да са сигурни, че българите тук го заслужават”, казва Станков.
В момента изпитът за шофьорски книжки в Илинойс може да се полага на английски, испански, полски, руски, корейски и китайски език. Чуждите езици обикновено сe предлагат в офисите на щатската администрация в районите, където има най-много живеещи имигранти от съответната общност. Вероятно такъв ще е подходът и с българския език.
Станков обяви и още една инициатива – създаването на съвременен превод на пътеписа "До Чикаго и назад" от Алеко Константинов в ново, двуезично издание. "Жалко е, че тази книга не може да бъде достъпна на английски език. Аз толкова много говоря за нея, защото тя доказва присъствието на българите в Америка последните 150 години. Говоря за тази книга, но не мога да я представя на местната общност”, обясни той.
В Чикаго има улица, носеща името на Алеко Константинов, която беше открита през 2017 г. А паметник на писателя се намира в библиотеката на Университета на Чикаго. Скоро към това ще се добави и новото двуезично издание на "До Чикаго и назад".
Водещи
-
Сиромахов публикува остър коментар във Facebook, насочен директно срещу депутата от ИТН Тошко Йорданов
"Тошко, пиша ти тук, за да наруша публично закона ви за личната информация и да имате...
10.10 | 11:15
-
Жени влязоха в болница след прием на добавки за сваляне на килограми
. В социалната мрежа TikTok може да откриете множество позитивни коментари
10.10 | 11:00
-
Крадат ни парите през телефона
Може да бъде използван и друг сценарий, например жертвата трябва да прехвърли парите си от...
10.10 | 10:45
-
Парламентът гласува промените в НК за криминализиране разпространението на лична информация
Аргументи за промените
10.10 | 10:30
Най-четени
-
Терзиев: София няма да плаща 420 лв. на тон за боклука – очаква се договор с турска фирма
По думите му предприятието за третиране на отпадъци трябва да бъде укрепено.
10.10 | 09:59
-
Шест земеделски организации излизат днес на протест в София под надслов "В защита и подкрепа на българското производство!"
Шестте организации заявяват своята пълна подкрепа към министъра на земеделието и храните...
10.10 | 09:45
-
Честваме паметта на светите 26 Зографски преподобномъченици
През 1873 г. зографските монасите издигнали на мястото на кулата паметник, в който денонощно...
10.10 | 09:30