Българите и румънците консумират най-малко плодове и зеленчуци в ЕС 04.01 | 14:00
Едва 5% от българите консумират плодове и зеленчуци всеки ден

Само 2% от населението на Румъния и 5% от това на България консумират плодове и зеленчуци всеки ден, показват данни на Евростат. Изследването е за 2019 година.
Сред държавите-членки на ЕС най-висок дневен прием от 5 или повече порции е отчетен в Ирландия (33% от населението), Нидерландия (30%), Дания (23%) и Франция (20%).
Освен Румъния и България най-нисък дневен прием е установен и в Словения (също 5%) и Австрия (6%).

Данните на статистическата агенция показват, че 1 на всеки 3 души (33%) в ЕС не консумира никакви плодове или зеленчуци дневно, а само 12% от населението консумира препоръчителните 5 или повече порции дневно. Средно над половината от населението на ЕС (55%) е заявило, че консумира между 1 и 4 порции плодове и зеленчуци дневно.
Дневният прием на плодове и зеленчуци при жените е по-висок от този при мъжете: средно 58% от жените съобщават, че консумират от 1 до 4 порции, в сравнение с 51% при мъжете. Същото важи и за дневния прием на 5 или повече порции (15% спрямо 10%).

Проучването показва също, че повече мъже, отколкото жени, като цяло пропускат приема на плодове и зеленчуци (39% срещу 27%).
Водещи
-
Политолог: Борисов ще трябва да си избере бряг между Радев и Пеевски
Първан Симеонов подчерта, че страната търпи сериозни щети от сегашната политическа ситуация –...
18.10 | 18:00
-
Свещеник с пророческо видение: Извънземен кораб ще посети Ватикана
НЛО-то щяло да се движи над океана и от него щели да излизат малки корабчета
18.10 | 17:38
-
Москва: Твърде е рано за преговори с България за прелитане на самолета на Путин към Будапеща
Единият възможен въздушен маршрут е и над нашата страна
18.10 | 17:00
Най-четени
-
След срещата Тръмп - Зеленски: "Томахоук" за Украйна - под въпрос
"Даването на Украйна на "Томахоук" ще означава по-голяма ескалация и много лоши неща могат да...
18.10 | 09:45
-
В Пловдив обраха доброволци, спасявали хора в Елените
Посегателството е станало в Спасителен клуб за бъдеще
18.10 | 12:00
-
Омбудсманът настоява за незабавно спиране на застрояването и защита на Боянското блато
Велислава Делчева сезира кмета на София Васил Терзиев
18.10 | 15:00